Stadig intet livstegn fra forsvundet 75-årig
Den 75-årige kvinde fra Fannerup er endnu ikke fundet
En 75-årig kvinde fra Fannerup nær Kolind er forsvundet på femte døgn.
Onsdag igangsatte Østjyllands Politi en massiv eftersøgning efter kvinden og satte ind med hundepatruljer og en helikopter.
Pas på: ’Thomas’ fra Østjyllands Politi prøvede at få koden til kvindes Nem-ID
Torsdag blev eftersøgningen genoptaget, og denne gang blev der også benyttet både for at undersøge de søer og vandløb, der er i i Fannerup-området.
Eftersøgningen var dog igen uden resultat, fortæller vagtchefen.
”Hun er ikke fundet endnu. Eftersøgningen startede i morges med helikopter, både og hundepatruljer. Den er så småt indstillet for i dag, men der er ikke fundet noget nyt i sagen.”
75-årig kvinde har været forsvundet siden lørdag
Den 75-årige kvinde har ifølge politiet været forsvundet siden lørdag, men først onsdag kom der en anmeldelse fra en bekymret bekendt til kvinden, som ikke kunne komme i kontakt med hende.
Onsdag opfordrede vagtchefen de lokale i området til at holde øje efter, om hun kunne ligge nær deres boliger.