Fortsæt til indhold

Kritik er forventet og forståelig

Trine Frengler er ikke overrasket over de massive protester mod skolelukninger

Samfund

Fra Hylke og især fra Bjedstrup er der kommet masser af protester, efter at det i sidste uge blev klart, at et massivt byrådsflertal vil lukke skolerne i de to byer for at spare penge. Og hverken mængden eller styrken af protestet kommer bag på Trine Frengler (S), der har stået i spidsen for det budget, der er landet med alle partier på nær Alternativet.

Politikere stillede op til verbal spanking i Bjedstrup

”Det har været som forventet. Det er bestemt ikke særlig sjovt, det var er kommet frem til, men vi fik en opgave af byrådet, som vi nu har løst med dette kompromis,” siger Trine Frengler og fortæller, at alle partier på nær Alternativet i onsdags endeligt blåstemplede forliget og sendte det videre til Økonomiudvalget.

Men DF vil jo ikke lukke skoler?

”Det må de selv stå på mål for. De har nu to gange sagt ja tilforliget,” siger Trine Frengler.

Der er lidt forvirring om en mulig friskole i Bjedstrup?

”Vi har fået en forespørgsel på et tidspunkt, derfor indgår muligheden i forliget. Men det er ikke noget, vi har kalkuleret med i vores beslutning.”

Skarp kritik: Skanderborg Kommune svigter en hel landsby

Politikere mødt af demonstration

Klatremast overhalet af travlhed grundet corona