Fortsæt til indhold

Dansk succes med forebyggelse af blodpropper og hjertesygdom ved diabetes

Nyt studie fra Aarhus Universitetshospital og Aarhus Universitet viser, at type-2 diabetikernes risiko for blodpropper og hjertedød er faldet så betydeligt, at den i dag kun er marginalt større end for befolkningen som helhed.

Samfund
gs

I 1990’erne betød type 2-diabetes, at man havde dobbelt så stor risiko som andre for en blodprop. Takket være forebyggende behandling er overrisikoen i dag blevet meget lille.

Samtidig med at mange danskere med type 2-diabetes har fået forebyggende behandling mod hjertesygdom, er diabetikernes risiko for blodpropper og hjertedød faldet så betydeligt, at den i dag kun er marginalt større end for befolkningen som helhed.

I dag er type 2-diabetes en mindre alvorlig sygdom, fordi vi i Danmark behandler patienterne bedre forebyggende.
Michael Mæng, overlæge på Aarhus Universitetshospital og lektor ved Aarhus Universitet

»I dag er type 2-diabetes en mindre alvorlig sygdom, fordi vi i Danmark behandler patienterne bedre forebyggende,« siger Michael Mæng, der er overlæge på Aarhus Universitetshospital og lektor ved Aarhus Universitet i en pressemeddelelse.

Det viser et nyt studie fra Aarhus Universitetshospital og Aarhus Universitet, hvor forskere har undersøgt omfanget af hjertesygdom og hjertedød hos 209. 311 nydiagnosticerede patienter med type 2-diabetes, som ikke tidligere havde haft hjertesygdom, og sammenlignet med en kontrolgruppe på næsten 1 million mennesker uden diabetes. Alle blev fulgt i syv år.

Mindre risiko

Ved at sammenligne perioderne 1996–1999 og 2008–2011 fandt forskerne store fald i risikoen for blodprop i hjertet og død for gruppen af personer med type 2-diabetes. Mellem 1996–1999 og 2008–2011 blev risikoen for blodprop i hjertet mere end halveret (faldt fra 6.8 pct. til 2.8 pct.) og risikoen for at dø faldt fra 29 pct. til 17 pct. i studieperioden.

I sammenligning med kontrolgruppen indsnævredes forskellen i risiko i løbet af studieperioden. Ved afslutningen af undersøgelsen var risikoen for blodprop i hjertet blandt patienter med type 2-diabetes kun marginalt højere - 0,6 procentpoint større - end i kontrolgruppen.

Forskergruppe har i et andet studie opgjort risikoen for blodprop i hjernen for de samme grupper, og her var billedet det samme. Risikoen for personer med type 2-diabetes faldt til det halve, og forskellen i risiko sammenlignet med kontrolgruppen blev også her betydeligt indsnævret.

I samme periode er andelen af danskere med type 2-diabetes, der tager forebyggende medicin mod hjerteproblemer steget. Det gælder især kolesterolsænkende medicin (statiner), som er steget fra 5 pct. i 1996-99 til 60 pct. i 2008-11, men også brugen af hjertemagnyl og blodtrykssænkende præparater er steget.

Nye retningslinjer

Et dansk behandlingsstudie (Steno-2-studiet) viste i 2003, at risikoen for hjertesygdom hos patienter med type 2-diabetes kunne reduceres gennem en målrettet, langsigtet og intensiv indsats mod risikofaktorer som forhøjet blodtryk, kolesterol og blodsukker.

Det nye i vores studie er, at vi nu har vist verden, at vi i Danmark har fået det til at fungere i virkeligheden. Så tidligere opsporing af sukkersyge og langt bedre forebyggende behandling har haft en markant effekt i Danmark.
Michael Mæng, overlæge på Aarhus Universitetshospital og lektor ved Aarhus Universitet

»Efter offentliggørelsen af resultaterne af Steno-2 studiet indførte vi i Danmark nye retningslinjer, som har betydet, at vi er mere opmærksomme på at undersøge for type 2-diabetes og på at tilbyde patienterne forebyggende behandling af kolesteroltal og blodtryk,« siger Michael Mæng.

»Det nye i vores studie er, at vi nu har vist verden, at vi i Danmark har fået det til at fungere i virkeligheden. Så tidligere opsporing af sukkersyge og langt bedre forebyggende behandling har haft en markant effekt i Danmark. Men vi kan også se, at der stadig er noget at komme efter. Det er kun halvdelen af personerne med type 2-diabetes, der fik statiner ved undersøgelsesperiodens afslutning. Det bør alle med type 2-diabetes få, i hvert fald indtil vi ved mere om, hvem der har størst gavn af det.«

Siden studieperiodens afslutning er der kommet nogle nye lægemidler, nemlig de såkaldte GLP1-analoger og SGLT2-hæmmere, som ser ud til at beskytte diabetespatienter mod blandt andet blodpropper i hjerte og hjerne samt mod hjertesvigt.

»Vi har en forventning om, at de nye lægemidler vil kunne reducere forskellen i risiko for blodprop og hjertedød mellem mennesker med type 2-diabetes og andre mennesker yderligere,« siger Michael Mæng.