Fortsæt til indhold

Få en meningsfuld tjans i Hornslets genbrugsmekka

Edith Halager, Kurt Laursen og Bent Nielsen har et godt tilbud: Kom og få plads på holdet af frivillige, der kører den store genbrugsbutik på Løgtenvej 27.

Samfund
Morten Bay-Mortensen

De tre garvede Kirkens Korshærs-frivillige er klar til at sige velkommen til nye, friske kræfter, der vil være med i fællesskabet omkring genbrugsbutikken. Det består af omtrent 60 frivillige, der hver tager en ugentligt vagt eller måske to i butikken i åbningstiden. For tiden er de lidt underbemandede, men det håber de med dette opråb, at kunne lave om på.

»Vi drømmer om yngre mennesker og gerne mænd, i hvert fald folk, der er lidt yngre end os selv,« siger Edith Halager med et glimt i øjet.

»Det giver dynamik i huset med også lidt yngre folk, og de kommer med lidt andre øjne at se det hele med, end os som unægtelig har nået senioralderen. Ofte har de jo et lidt skarpere blik for hvilke ting og hvilket tøj, som de unge gerne vil opleve i vores butik. Men alle aldre er velkomne.«

Et godt ry

Tilbuddet lyder på 3-4 timers meningsfuldt arbejde om ugen, der bæres af godt socialt fællesskab, sjove oplevelser med kunderne og en humoristisk tone i huset.

»Vi kan godt bruge en 10 - 12 stykker. Forudsætninger er ikke nødvendige, blot lysten er til stede,» siger Bent Nielsen.

»Vi tager imod med en rummelig og åben tilgang. Folk er jo forskellige og man kan være med er, hvor man har særlige interesse.« Opgaverne er blandt andet ekspedition af kunderne, sortering at butikkens mange ting og tøj, opsætning på hylderne og køreture med møbler.

For Kurt Laursen er det med kundekontakten et godt aktiv:

»Som frivillig medarbejder møder man mange og man får tit en god snak med kunderne, som er i alle aldre og nationaliteter. Jeg tror alle kan mærke, at folk er glade for at handle her. Vi har et godt ry, og mange kommer langvejs fra.«

Formålet i fokus

Bent Nielsen og Kurt Laursen deles om formandsposten sammen med Edith Halager, der styrer vagtplaner. De klar over, at der er kamp om folks tid. Men de fremhæver, at det er en win win situation at være frivillig i genbrugsbutikken. Den personlige gevinst er oplevelsen af et hyggeligt samvær med andre omkring en meningsfuld opgave. Dertil kommer, at man dermed hjælper andre, hvilket er Kirkens Korshærs formål.

Edith Halager: ”Meningen er, at butikken skal tjene penge, så den kan hjælpe vores sårbare medmennesker, de hjemløse i samfundet, og sikre driften af Kirkens Korshærs varmestuer. Det formål er vigtigt at have for øje.