Fortsæt til indhold

Unge iværksættere i Aarhus har gigantisk succes med Laberlarven - nu udvider de

Danskerne elsker slik. Og det har to gutter i Aarhus fanget og forstået at skabe en velsmurt digital forretningsmaskine ud fra. Nu udvider de med en fysisk forretning lige midt i Aarhus.

Samfund

»Flagermus fra Haribo, det er den klare favorit,« fortæller medejer af slikbutikken Laberlarven, Frederik Schnell.

Det stykke slik samt alverdens lakridser, vingummier og chokolader har de to kompagnoner, Frederik Schnell og Nikolaj Lynge, pakket i flere tusinde poser det sidste halvandet år.

»Ja, danskerne er glade for bland-selv-slik,« griner den 26-årige iværksætter.

Og det har han ret i! For danskerne spiser i gennemsnit 12,3 kilo slik per næse om året. Det svarer til cirka 100 gram slik om dagen.

Det viser en opgørelse fra DTU Fødevareinstituttet fra 2018.

Og det giver danskerne den suveræne globale førsteplads i slikspiseri.

Det har de to iværksættere fanget, og på halvandet års tid har deres bland-selv-slik-eventyr udviklet sig fra en digital forretning til en fysisk butik, der netop er åbnet i midten af Aarhus.

Fra begyndelsen

Da landet lukkede ned i marts 2020, åbnede en forretning i cyberspace op kort tid efter. Frederik Schnell var faldet over en idé, der viste sig at være god; en online bland selv-slik-forretning ved navn Laberlarven, hvor han og hans medstifter, Nikolaj Lynge, blander og bringer - bestilleren betaler og bliver hjemme.

Konceptet er som enhver take away-menu; du bestiller en pizza, hvor du kan vælge frit mellem fyld. Pizzamanden bager den, og snart står den og damper i en bakke foran din dør. For Laberlarven-kunder er fyldet omkring 500 forskellige slags muligt slik i en pose.

Og dét var noget danskerne kunne lide. Salget steg, og det får nu de to iværksættere til at udvidde til faktiske mursten.

Idéen kom til Frederik Schnell en tilfældig dag, hvor han var ude at gå. Da så han en lang kø til en slikbutik. Det viste sig at skyldes corona - men det vender vi tilbage til senere.

Til ære for de impulsive

Den nye butik kommer til at ligge i Frederiksgade 34. Bestil derhjemme og hent en blandet slikpose ti minutter senere.

»Det, vi prøver nu, er en tilføjelse til konceptet, hvis man kan sige det sådan. En digital slikbutik. Og lidt utraditionelt i forhold til, hvordan man kender dem, kan man ikke selv komme ind og blande. Man står i stedet ved en skærm og bestiller, som man kender det fra McDonald’s. Det betyder, at det kun er vores medarbejdere, der har med slikket at gøre. Og så kommer der til at være et stort vindue, så man kan kigge ind og se produktionen og poserne, der bliver blandet.«

Selvom webshoppen har et udmærket tag i kunderne, er der alligevel en gruppe, som stifterne mangler at få fat på:

»En mor fra Vestjylland, der ikke har en slikbutik i nærheden, ved godt, at hun skal se X-Factor om fredagen. Og hun bestiller slik i god tid. Men det yngre segment er mere impulsivt, og dem har vi haft sværere ved at ramme. Derfor tror vi, at vi får dem mere med, hvis vi er i centrum. Fordi så kan vi både levere, men de kan også selv komme ned og hente,« fortæller Frederik Schnell.

LaberLarven ligger i Frederiksgade 34 ved siden af Burger Shack. Privatfoto.

Momentum

Da de to stiftere, Frederik Schnell og Nikolaj Lynge, først startede tilbage i sommeren 2020, var det coronaen, der blev motivationen.

»Vi kommer begge fra nattelivet i Aarhus. Og så kom coronaen jo til, så vi gik fra at arbejde 60 timer om ugen til, at vi blev sendt hjem. Vi kunne godt se, at der ikke bare var tale om en enkelt måned – coronaen hang i,« fortæller Frederik Schnell.

Derfor forsøgte de sig med webshoppen. Kunderne reagerede positivt på det coronavenlige koncept, og det blev en bølge, som de to iværksættere red på.

»Der var lidt wauw-effekt over det, fordi vi var de første. Og det tror jeg, at vi levede ret meget på i starten,« fortæller Frederik Schnell om begyndelsen på slik-eventyret.

Og denne bølge har endnu ikke lagt sig.

»Vi omsætter mere nu, end vi gjorde dengang. Selvom det også var ret flot dengang. Hvor stort markedet er, det er svært at sige endnu, men det her corona har helt sikkert betydet, at folk er blevet mere bakterieforskrækkede og tænker mere over det end før,« fortæller Frederik Schnell, hvis forretning har rykket sig fra en årsomsætning på 100.000 til en stigning i millionklassen.

Idé: Køen skal droppes

Idéen til LaberLarven kom, da Frederik Schnell en dag fik øje på en slikbutik i Aarhus, hvor ejeren havde travlt:

»Ingen ville ind på grund af corona, så han pakkede poserne for dem. Og så kunne kunderne komme og hente dem. Han ville også gerne sende slikket,« fortæller Frederik Schnell, der straks gik hjem og undersøgte, hvordan butiksejeren havde båret sig ad:

»Slikbutiksejeren havde lavet et opslag på Facebook med 100 små billeder af forskelligt, der hvert havde et nummer. Så kunne man selv skrive i kommentarsporet – ’jeg vil gerne have nummer 1, 2, 7 og 12’ – og så blandede han det for dem. Og sendte det afsted.«

Kommentarsporet voksede eksplosivt og snart havde flere end 15.000 været ved tasterne.

Det fik de to venner og kollegaer, Frederik Schnell og Nikolaj Lynge, til at satse på idéen om, at køen skulle droppes.

»Så jeg købte en masse kasser med slik og fik det sendt hjem til mine forældres adresse, hvor vi klaskede slikhylder op på alle vægge i mit gamle barneværelse. Og så åbnede vi en webshop.«

Denne løsning holdt dog ikke længe grundet de mange ordrer - til stor glæde for Frederik Schnells forældre, der - ifølge Frederik Schnell selv - var ved at gå til i slik-lugten, der hurtigt spredte sig i hele huset.

I stedet rykkede LaberLarven-stifterne til nogle større lokaler i Tilst. Og nu til endnu et lokale i Aarhus C.

Den nye butik i Frederiksgade 34 åbnede mandag den 14. februar.