Fortsæt til indhold

»Vi vil gerne sortere impuls-køberne fra«: Hundeinternat »lagt ned« efter fund af desperate golden retrievere

Dyrenes Beskyttelse er blevet »lagt ned« af henvendelser fra danskere, der vil adoptere en af de 17 golden retriever-hunde, der blev ladt alene efter ejerens dødsfald og blandt andet spiste grus.

Samfund

Utroligt mange danskere ønsker tilsyneladende at være med til at sikre en bedre fremtid for de 17 golden retriever-hunde, som blev indleveret til Dyrenes Beskyttelse, efter i længere tid at være overladt til sig selv efter ejerens død.

Telefonerne har kimet hele dagen, forklarer dyreværnschef Yvonne Johansen fra Dyrene Beskyttelse til Lokalavisen.

»Vi er blevet meget overvældet af den store interesse. Både her på hovedkontoret og på internatet i Brande, som er blevet lagt ned af interesserede mennesker, der gerne vil gøre en forskel. Mange henvendelser går på at komme i betragtning til adoption, men mange ønsker også at donere tæpper, foder og andet, vi kan bruge,« siger hun.

For nylig blev hele 17 golden retrievere bragt til et internat i Brande i en ret usædvanlig og stor sag. Hundene kom fra et dødsbo, hvor de i en længere periode har været overladt til dem selv indtil de blev fundet. Foto: Dyrenes Beskyttelse.

Langvarig screening forude

I alt 766 henvendelser på tværs af telefonlinjer, Messenger-beskeder, sms’er og e-mails har Dyrenes Beskyttelse modtaget, da Lokalavisen fanger Yvonne Johansen torsdag eftermiddag.

Normalt, når der er større dyreværnssager, modtager de mange henvendelser, men historien om de 17 golden retriever-hunde har affødt ekstraordinær bevågenhed.

De mange, der er interesserede i adoption af hundene, må derfor væbne sig med ekstra tålmodighed, forklarer dyreværnschefen.

»Svartiden vil være lidt længere den her gang, fordi vi får så mange henvendelser, men vi lover, at vi svarer alle.«

Er man interesseret i at adoptere en af hundene, skal man sende en motiveret ansøgning til Dyrenes Beskyttelse, og så går der et screeningsarbejde i gang for at sikre de rigtige hjem til hundene, siger Yvonne Johansen

»Alle ansøgninger læses igennem, og de hjem, der bedst kan dække hundenes behov og matche dem bedst, bliver kaldt til samtale. Vi ønsker at finde mennesker, der ved, hvad det drejer sig om, og måske har erfaring, så det ikker er impuls-’købere’, der henvender sig. Dem vil vi gerne have sorteret fra. Vi vil gerne sikre os, at folk ved, hvad opgaven går ud på, når man får en hund fra et internat,« siger hun.

Vi har den holdning, at dyr ikke skal være gratis - igen for at sikre ansvarligt ejerskab; når man tager et dyr til sig, så ønsker vi, man har sat sig ind, hvad det kræver.
Yvonne Johansen, dyreværnschef i Dyrenes Beskyttelse.

Vil sikre sig mod spekulation

Hunde er dyre - hvad koster det at adoptere?

»De koster et gebyr, der langt fra dækker udgifterne for internatet med foder, dyrlægeregninger og personale. Vi har den holdning, at dyr ikke skal være gratis - igen for at sikre ansvarligt ejerskab; når man tager et dyr til sig, så ønsker vi, man har sat sig ind, hvad det kræver,« siger Yvonne Johansen og fortsætter:

De 17 hunde har lagt Brande Internat ned med henvendelser om donationer og adoption, forklarer Dyrenes Beskyttelse. Foto: Dyrenes Beskyttelse.

»Vi gør alt for at sikre os, at der er ikke er spekulation ved det med vores ansøgningsproces. Vores internater har stor erfaring med at formidle hunde ud, og med racehunde er vi ekstra opmærksomme på spekulation, og at dyrene ikke ender i de forkerte hænder hos folk, der bare vil videresælge. Men det er heller ikke mit indtryk af de henvendelser, vi har fået.«

Dyrenes Beskyttelse har haft golden retrieverne i deres varetægt i et par uger, forklarer dyreværnschefen, og det er almindelig procedure for at få et samlet billede af hundenes sundhedstilstand. Nogle af hundene har allerede fået nye hjem, og alle 17 hunde skal ud og bo nye steder, forklarer dyreværnschefen.

Internatet i Brande kan kontaktes med henblik på adoption på dbbrande@hundeogkattepension.dk.