Gumbo og blues i Den Gamle Stald
Det lokale blues band HP Lange står for underholdningen, når Den Gamle Stald på Gl. Estrup ved Auning på fredag slår dørene op til arrangementet HP Lange Big Gumbo. Det er for dig, som kan lide at indtage en god krydret gryderet, imens du nyder bluesmusik.
HP lange har været på blues/folk scenen i mere end 30 år. Han har modtaget de priser der er på den danske blues scene, og hans udgivelser har været nomineret til et væld af DMA’er – tre har taget prisen.
”I feel fine” fra 2019 var én af dem. HP Lange Big Gumbo var desuden nomineret til Blues live prisen.
Smag og lyt til gumbo
Gumbo er en fantastisk gryderet fra de amerikanske sydstater hvor man udover nogle faste ingredienser tilføjer det man har lyst til og det man synes passer. HP Lange beskriver selv musikken i Big Gumbo således:
»Det er blues, men tilsat cajun og mountain music, fiddle og banjo i tilpasse mængder.«
Arrangementet foregår i Den Gamle Stald på Gl. Estrup fredag d. 25. februar fra kl. 18.00. Tilmelding på forhånd er nødvendig.
Det er også muligt at tilmelde sig udelukkende til koncerten uden spisning.