Fortsæt til indhold

Endelig vendte gammel kending tilbage til Ørsted Kro

Stegt flæsk vendte tilbage og tiltrak over spisende gæster.

Samfund
sica

Det var med spænding, at Ørsted Kro genåbnede med den vidtberømte stegte flæsk. Hvor mange ville der komme efter Corona-pausen?

Spændingen blev udløst med omkring 125 spisende gæster på den folkeejede kro. Langt de fleste fra det nære og fjerne opland.

Krovært Janne Simonsen startede med stegt flæsk for flere år siden. Det har siden været et tilløbsstykke med tusindvis af gæster fra hele Østjylland – ja, i sommerperioden fra hele landet.

Det viser kroens gæstebog meget tydeligt. rekorden var sidste sommer med over 300 gæster til stegt flæsk.

Ørsted på landkortet

Den viser også, at kroens mantra: Al mad laves fra bunden med de bedste råvarer, falder i gæsternes smag.

To slags stegt flæsk med kartofler, persillesovs ad libitum og hjemmesyltede rødbeder og citronfromage er meget populær, så der er aktivitet i landsbyen hver torsdag, når det er menuen.

Et nyt tiltag med wienerschnitzel den første fredag i hver måned er også blevet taget godt imod.

De over 600 aktionærer, der købte kroen i 2013, er således lykkedes med missionen da kroen har været med til at sætte Ørsted på landkortet efter en noget hensygnende tilværelse.

Nye forretninger som et nyrenoveret pizzaria, en grill ved siden af kroen, et frivillighus (købt og ejet af kroen) og et kunstgalleri har ligeledes været med til at skabe nyt liv i byen.