Fortsæt til indhold

Anmeldelse: Growl, sved og glædestårer

Future Islands frontmand Sam Herring leverede vild og fed energi foran et torsdags-tørstigt og taknemligt publikum

Samfund

Future Islands - Grøn Scene: 4 af 6 stjerner

Vi skulle 15 numre ind i Future Islands-koncerten, før det så ud til, at bandets vilde frontmand - Sam Herring - kneb en lille glædeståre. Bandet havde netop leveret kæmpehittet ’Seasons (Waiting on You)’, og den 34-årige growlende sanger nød i den grad publikums hyldest. Og blev efter alt at dømme rørt.

Forinden havde forsangeren, som mest af alt ved første øjekast ligner en blanding mellem en aktie-spekulant og assurandør iklædt hvid skjorte og lærredsbukser, growlet, danset og slået sig gennem flere fremragende electro-punk skæringer.

Anmeldelse: Nørrebro-rappere leverede P3-hitparade på Northside

Med vilde - nærmest maniske - øjne og sprød stemme kom Sam Herring så sandelig ud over scenekanten med masser af bandeord og boogie-ben, som de torsdagstørstige og solbrændte tilhørere labbede i sig med fryd. Hans højre næve sad løst og blev hamret i brystkassen utallige gange.

Klokken 20.13 indtog den amerikanske kvartet Northsides grønne scene, og det blev til i alt 18 noget ensformige sange til koncerten, der sluttede 21.30.

Det var således en klart godkendt Northside-debut over middel, hvor især den altoverskyggende og storsvendende forsanger, fik kæmpet sig til store taktfaste klapsalver.

”You’re fucking beautiful. It’s been a real pleasure,” lød det i afslutningsbemærkningen fra Herring.

Kære Sam, fornøjelsen var helt på vores side. Fed energi!

Soleima: Meget rørende at spille i Aarhus