Fortsæt til indhold

Hvalen Hvalborg indtager Blåhvalen

Stort Shu-Bi-Dua-show ved årets ældretræf i Hevring.

Samfund
Redaktionen

Der bliver lejlighed til at synge med på alle de skønne, folkekære tekster fra Shu-Bi-Du-tiden, når HATS inviterer til musikalsk træf for pensionister, efterlønsmodtagere og andet godtfolk fra hele Djursland fredag 5. august.

Det sker for 18. gang i Hevring og som de seneste mange år i Landsbyhallen Blåhvalen på Voer Færgevej 25 i Hevring.

Der er som altid gratis adgang og ditto lagkage. Kaffe eller te, eller andre varme drikke skal man selv medbringe. Øl og sodavand kan købes i hallen

En rød tråd

Dagens musikalske navn på den store scene er bandet Den Røde Tråd, der er landets bedste når det gælder om at ramme den helt rette sound, der kendetegnede ”shubberne” med Michael Bundesen som forsanger.

Den Røde Tråd leverer det helt store Shu-Bi-Dua-show med alle de elskede og syng-bare-med-tekster, så mon ikke Hvalen Hvalborg denne dag vil være at finde i Blåhvalen.

Underholdningen i Blåhvalen starter klokken 14, men arrangørerne opfordrer folk til at komme i god tid, så alle kan komme på plads i god tid inden musikken spiller op.