Her kan aarhusianere snart se frem til lynhurtigt internet
Omkring 18.000 husstande i den nordlige del af Aarhus bliver tilbudt at få fibernetforbindelse.
Et større arbejde med at lægge fiberkabler i jorden ved Hasle Ringvej, Christiansbjerg og Randersvej i den nordlige del af Aarhus skal sikre, at husstande i området kan få en hurtig og fremtidssikret fibernetforbindelse. Omkring 18.000 husstande i området vil derfor blive tilbudt den hurtige internetforbindelse, oplyser selskabet Fibia, der står for det omfattende arbejde, i en pressemeddelelse.
»Det fantastiske ved fibernet er, at data bliver leveret 5.000 gange hurtigere ind til den enkelte husstand eller virksomhed end ved et almindeligt internet-bredbånd. Men lyslederkablerne kan også transportere langt større datamængder på én gang, og det er til brugerens fordel. Så der er god grund til at glæde sig til at blive koblet på fibernettet,« siger Mette Schlaikjær Kløve, områdedirektør i Fibia, i pressemeddelelsen.
Ifølge Fibia er det gratis at blive tilkoblet fibernettet. I takt med at Fibia kommer forbi de mange husstande, bliver der mulighed for at vælge mellem indhold fra forskellige leverandører. Det sker for at skabe en åben og fri konkurrence på fibernettet, oplyser Mette Schlaikjær Kløve i pressemeddelelsen.
Fibia forventer, at arbejdet i Aarhus er afsluttet i løbet af i år.