Fortsæt til indhold

Cafémiljø for unge udskiftet med fitnessmaskiner

Fitnesskæden EasyFit har taget over efter den socialøkonomiske cafe Café Campus på Hovedgaden i Rønde

Samfund

RØNDE

Den tidligere Nordeafilialbygning på Hovedgaden i Rønde har oplevet en omtumlet tilværelse siden, der blev drevet bankvirksomhed i lokalerne.

Først kom den til at huse Café Brødflov og studiecaféen Kernen for senere at blive hjemsted for den socialøkonomiske cafe Café Campus, indtil den lukkede før sommerferien og dele af den flyttede med PGU Rosenholm til Rønde Vandrehjem.

Nu er der igen kommet liv i lokalerne, og denne gang er det meningen, at gæsterne kommer til at svede tran, hvis de arbejder hårdt nok.

Fitnesskæden EasyFit, der drives af Per Laursen og Sylvester Houmann, rykkede 11. august ind med et pænt arsenal af træningsudstyr og maskiner.

Sidstnævnte fungerer som daglig leder. Han kan træffes i centret Rønde fire dage om ugen, hvor han er klar med råd og dåd til alle, der vil motionere.

”Vi tilbyder fri træning for 179 kroner om måneden i tidsrummet 7-22, og som i andre centre bestemmer vores medlemmer selv, hvornår de vil træne. De bliver forsynet med et kort, så de selv kan komme ind i centret,” siger 27-årige Sylvester Houmann, der bor i Skødstrup.

Per Laursen, som han driver EasyFit sammen med, er hans papfar.

”Det er Per, der har været den udfarende kraft, også økonomisk. Jeg kom med som medejer for halvandet år siden,” siger Sylvester Houmann. I forvejen driver duoen flere centre i Østjylland: Brabrand, Hadsten, Ebeltoft og Løgten. Sidsntævnte center er et såkaldt EasyFit Plus center, hvor mulighederne er flere end de øvrige steder.

”Da chancen bød sig her i Rønde, besluttede vi os for at slå til, og beliggenheden på Hovedgaden er jo perfekt,” siger Sylvester Houmann, der selvfølgelig godt ved, at Rønde med sit studiemiljø har mange unge, der gerne vil motionere jævnligt til billige penge.

Er du mellem 12-14 år er det muligt at træne i EasyFits centre sammen med en af dine forældre. Du kan først træne alene, når du er 15 år.

Cirkeltræning

EasyFit bygger på cirkeltræningskonceptet som træningsform. Der er 12 forskellige stationer i cirklen. Den er sammensat, så man får trænet alle de store muskelgrupper på én omgang.

Det hedder cirkeltræning, fordi udøveren cirkulerer mellem de forskellige øvelser efter en fast plan. Det særlige ved cirkeltræning er, at man samtidig med den gode muskeltræning også får pulsen højt op og forbrænder ekstra mange kalorier.

”Cirkeltræning er en overskuelig og nem træningsform, og den er ikke tidskrævende. Man kan gennemføre sit program effektivt på under en halv time, og det værdsætter mange,” siger Sylvester Houmann, der er uddannet fitnessinstruktør og personlig træner.

”Alle kan være med, uanset om målet er at tabe et par kilo, blive stærkere eller komme i bedre form - man tager det i sit eget tempo.”

Hr. og Fru Danmark

Sylvester Houmann understreger, at EasyFit også er for Hr. og Fru Danmark, der vægter et par ugentlige motionstimer og ikke nødvendigvis bruger krudtet på at være moderigtigt klædt på i det mest trendy fitness-outfit, der kan opdrives på markedet.

”Vi har plads til alle i EasyFit, men det er nok ikke hos, at du kommer, hvis du er den toptunede type.”

Sylvester Houmann har altid selv været inkarneret sportsmand og spiller fortsat seriefodbold i klubben B74 i Silkeborg.