Fortsæt til indhold

Banearbejde på hovedpulsåre for pendlere: Direktør advarer om støj

Banedanmark går nu i gang med at etablere betonfundamenter i forbindelse med elektrificering af vigtig strækning for mange pendlere.

Samfund
sb

Man kan ikke bygge uden at larme.

Det er en almengyldig sandhed, der ikke mindst gælder, når man lave store projekter på jernbanespor.

Af samme grund advarer Banedanmark nu mod støj i forbindelse, at selskabet er i fuld gang med at elektrificere jernbanen mellem Fredericia og Aarhus.

Det er blevet tid til, at selve fundamentet og masterne til de fremtidige kørestrømsanlæg skal på plads langs banen. Det sker samtidig med, at der bliver lagt fiberforbindelser, laves broarbejde og sporene opdateres.

Det er helt konkret betonpæle, der skal placeres og slås ned med slagkraftige rammemaskiner. Den første betonpæl bliver slået i den 3. april cirka to kilometer fra Fredericia Banegård. Herfra vil rammemaskinen arbejde sig op mod Aarhus.

»Man kan desværre ikke bygge uden støj. Derfor kan vi desværre ikke undgå, at der vil være enkelte perioder med støj. Vi bestræber os på at klare arbejdet så effektivt som muligt, og maskinen vil hurtigt rykke videre. Vi sørger desuden for at holde borgerne løbende orienteret om støj og natarbejde,« siger direktør i Banedanmarks Elektrificeringsprogram, Jette Aagaard, i en pressemeddelelse.

Selve arbejdet vil foregå på ét spor ad gangen i tidsrummet klokken 21 til 06.

»Strækningen er en hovedpulsåre for mange pendlerne, og det er derfor vigtigt for Banedanmark at forstyrre togdriften mindst muligt, hvorfor vi har prioriteret, at arbejdet skal foregå om natten. Vi holder hele tiden sporene åbne, så der fortsat kan køre tog af hensyn til passagerer,« siger Jette Aagaard.

Banedanmark forventer at sidste betonpæl bankes i ultimo marts 2023. Det anbefales, at man løbende holder øje med Rejseplanen.