Fortsæt til indhold

Trods historisk usikkerhed: Gasvirksomhed laver markant udvidelse

Opkøbet kommer i kølvandet på voldsomme prisstigninger.

Samfund
Emil Gjerding NielsonJP Randers

Det kan godt være, at gasmarkedet for tiden er usikkert som sjældent set før med historiske priser og globalt tovtrækkeri.

Men det skal ikke stoppe Makeen Energy fra at udvide forretningen markant.

Randersvirksomheden, der bl.a. leverer gaskomponenter, udstyr og rådgivning til gasindustrien verden over, har netop opkøbt belgiske Kroch Equipment for at styrke den globale tilstedeværelse.

»Forretningen for gasudstyr er et strategisk fokus for os, som vi har ambitiøse mål indenfor. Med opkøbet af Kroch Equpment bliver vores gasudstyrsforretning i Europa endnu stærkere,« udtaler Bo Larsen, der er CCO i Makeen Energy, i en pressemeddelelse.

Fremover skifter den belgiske virksomhed navn til Makeen Gas Equipment Belgium under ledelse af Tiago Leão Machado, der har 20 års erfaring fra branchen.

Opkøbet betyder, at Makeen Energy nu har flere fysiske lokationer, og at man nu vil være i stand til at styrke bl.a. servicen til sine europæiske partnere.

Sidst i marts steg prisen på såkaldt TTF-gas på det europæiske marked med 33 pct. over udgangspunktet, efter den tidligere havde rundet en stigning på 80 procent.

På tidspunktet svarede det til en stigning på 232 pct. over en måned og over 1.000 pct. over et år.