Fortsæt til indhold

Rønde Sparekasse fejrede 150 års jubilæum med manér

650 garanter deltog i jubilæumsfesten lørdag aften i Rønde Idrætscenter, hvor snart 70-årige Birthe Kjær fik gang i dansegulvet

Samfund

RØNDE Det har været gang i sagerne og sang i gaderne i den seneste tid hos Rønde Sparekasse, hvor det hæderkronede pengeinstitut for alvor markerede 150 året for Sparekassens tilblivelse.

Det skete med et overflødighedshorn af festlige indslag, hvor alle aldre blev tilgodeset. Kulminationen var lørdag aften i Rønde Idrætscenter.

Her var der dækket op til cirka 650 garanter, der nød en tre-retters middag, som Rønde Idrætscenters køkken selv havde tryllet frem.

Birthe Kjær, der runder de 70 på lørdag, kiggede forbi sammen med sit Feel Good Band, og det vakte jubel. Så meget, at den forhenværende bankassistent fra Hadsten fik de fleste ud på dansegulvet til evergreens som ’Den knaldrøde gummibåd’ og ’Jeg går aldrig til bal uden trusser’.

Det lokale band ’De spildte talenter’ sørgede for, at festen slukkede på værdig vis.

Donationer

Inden det gik løs på halgulvet, blev jubilæet også markeret lørdag eftermiddag i Cirkus Arenas telt, der var blevet rejst ved Rønde Idrætscenter.

Ved fredagens jubilæumsreception i Sparekassens lokaler på Hovedgaden for lokaler for kunder, forretningsforbindelser og samarbejdspartnere, var der også release på et 150 års jubilæumsskrift, som fik et par ord med på vejen af forfatter, historiker og tidligere Syddjurs og Rønde borgmester Vilfred Friborg Hansen.

Ved receptionen var Sparekassens Jubilæumsfond i spendérhjørnet med donationer til lokale tiltag for den nette sum a’ 150.000 kroner. De glade modtagere var:

Mørke-Ådalens Seniorer

Musik-i-Rønde (mir)

Helgenæs præstegård

Nationalpark Mols Bjerge

Grundejerforeningen Slotsparken

Ugelbølle forsamlingshus

Mols i Udvikling

Den lokale tegner Helle Dannemare fra Ebeltoft har i anledning af jubilæet i samarbejde med Rønde Sparekasse lavet en Djurslands Plakat, som kan købes i Sparekassen.

Søndag i cirkus

Søndag sluttede jubilæumsfestlighederne med cirkusforestilling for hele familien i Nordens største cirkus - Cirkus Arena, hvor mere end 1.700 både kunder og ikke kunder nød forestillingen.

Det lokale jazzband ’Unoderne’ spillede glad jazzmusik, da gæsterne ankom.

Det er rapper og art director Clemens, som står bag Arenas eventyrlige fortælling om pauseklovnen, der rejser ud i verden for at finde en ny kunstart, da ingen længere har brug for pauser i deres travle hverdag.

Clemens står også for forestillingens nyskrevne musik og medvirker som årets konferencier. Clemens deler konferencierrollen med Cirkus Arenas egen kronprins Patrick Berdino,

Efter pausen trak Rønde Sparekasse 3 vindere af jubilæumspræmier, og da forestillingen sluttede, gik alle fremmødte børn hjem med en rød Rønde Sparekasse ballon.

Tidligere i jubilæumsugen havde 100 børn fra Røndes børnehaver og dagplejere været forbi for at spise en KÆMPE kagemand, drikke saftevand og blive underholdt af Tonny Trifolikum på KulturHotellet i Rønde. De unge fik deres ’bekomst’ i Kom-Bi i Hornslet af stand-upperen Kasper Gross og senere filmen ’The Spy Who Dumped Me’.

Mandag var det så normal hverdag igen for Rønde Sparekasses medarbejdere.