Nu slår Fætter BR dørene op til kæmpe butik
De legesyge kan godt begynde at glæde sig.
Så kan børn og forældre godt begynde at glæde sig.
For efter en omfattende ombygning er Fætter BR igen klar til at byde de legesyge velkommen i Randers.
BR åbner nemlig sin over 1.000 kvm store forretning 6. maj, hvor den kendte legetøjskæde er klar med sit spritnye legeunivers, som er langt fra den typiske legetøjsbutik.
I en pressemeddelelse skriver BR nemlig, at butikkens gæster vil få oplevelsen af at træde ind i en magisk skov, ligesom en træhytte og en rutsjebane udgør butikkens centrum.
Magisk skov
»Siden vi åbnede dørene igen for BR Randers i maj 2019, har vi altid gået efter at give alle legebørn en magisk oplevelse i butikken. Med den magiske skov bliver der nu plads til endnu mere leg for børn og voksne i alle aldre. Vi har de sidste måneder arbejdet på at forvandle butikken til den fedeste og sjoveste legetøjsbutik. Det har været en spændende proces at følge butikkens udvikling,« fortæller Rasmus Christoffersen, butikschef i BR Randers, i pressemeddelelsen.
I november 2019 åbnede BR den første af sine nye butikker efter konkursen i 2018. På daværende tidspunkt var der 97 butikker i Danmark, men siden er det antal kraftigt reduceret. Salling Group, der købte BR efter konkursen, har planer om at åbne i alt 26 butikker