Fortsæt til indhold

Guldbryllup i Hadsten: Ægtepar ønskede penge til Ukraine i stedet for gaver

Guldbryllupspar har doneret 10.000 kroner til ofrene fra krigen i Ukraine.

Samfund
Jeppe Rafn

Ægteparret Find og Lykke Albrechtsen fra Hadsten er som mange andre danskere påvirket af krigen i Ukraine, der begyndte 24. februar 2022 med Ruslands invasion af nabolandet.

»Det er jo forfærdeligt, hvad der sker derovre. Hele landet bliver splittet ad, mens vi bor i et land uden uro, hvor vi kan mødes med vores venner,« siger Find.

Find og Lykke blev derfor enige om, at de i stedet for gaver ville ønske sig penge til Ukraine i forbindelse med parrets guldbryllup, som de fejrede i begyndelsen af april i år. De blev gift 24. april 1971 og skulle derfor have holdt fest sidste år, men fejringen blev udsat på grund af corona.

»Folk spurgte til en ønskeliste, men vi mangler sådan set ikke noget, og gæsterne tog godt imod, at vi ønskede penge til Ukraine i stedet for gaver. Det var jo også nemmere for dem,« fortæller Find med et smil

»Og vi slipper for at skulle bytte gaver« tilføjer Lykke.

10.000 kroner

Guldbryllupsparret kontaktede derfor Røde Kors i Hadsten og Hinnerup og spurgte, hvad der ville ske med pengene, hvis de donerede dem til den lokale Røde Kors afdeling.

Svaret var, at pengene i første omgang ville gå til de ukrainere, der er flygtet til Danmark og er kommet til Favrskov, og dernæst til hjælp i det krigshærgede land.

»De ukrainere, der er flygtet hertil, trænger også til hjælp. De kommer jo med ingenting,« siger Find og Lykke, som derfor besluttede at give pengegaverne videre til Røde Kors i Hadsten og Hinnerup.

Ægteparret supplerede selv pengebeløbet fra gæsterne til guldbrylluppet ved at runde det donerede beløb op til 10.000 kroner.

Den lokale Røde Kors formand Margit S. Larsen er superglad for gaven fra det lokale guldbryllupspar og takker mange gange for donationen på organisationens vegne.

Margit S. Larsen syntes, at ægteparrets donation skulle deles med Lokalavisens læsere, så hun kontaktede avisen, som derefter snakkede med Find og Margit, der har boet i Hadsten siden 1969.