Fortsæt til indhold

Alice fra Skanderborg har syet Årets Danmission Mulepose

Dommerne faldt for hendes mulepose-design med skjulte lynlåse og finurlige detaljer.

Samfund
gs

Hvert år syr frivillige muleposesyersker til sammen tusindvis af muleposer, der sælges i Danmissions genbrugsbutikker for at nedsætte forbruget af plastik. Årets Danmission Mulepose nr. 1 og 2 er netop kåret ved afstemning, da flere end 100 butiksledere var samlet til lederseminar på Fyn .

Hele 25 muleposer var med i opløbet om at blive kåret til “Årets Danmission Mulepose”, da flere end 100 frivillige butiksledere var samlet til lederseminar i Nyborg 20-21.april. Her hang muleposerne på en lang tøjsnor, og det var muligt at stemme på den, man syntes allerbedst om. Og det var ikke helt let at vælge, lyder det i en pressemeddelelse fra Danmission.

Vinderen fra Skanderborg – syet af denimstof og slips som hank. Privatfoto

Bruger overskudsstof

Siden Danmission under sloganet “Plastik sviner – genbrug posen” lancerede et initiativ for at nedsætte forbruget af plastikposer har frivillige mulepose-syersker syet i tusindvis af muleposer.

På lederseminaret blev “Årets Danmission Mulepose” kåret, og det var Alice Christiansen fra butikken i Skanderborg, der løb med sejren. Kendetegnet for hendes mulepose-design er skjulte lynlåse og finurlige detaljer.

Jeg kan bare godt lide at sy, og jeg kan godt lide at, hver mulepose er unik.
Alice Christiansen, vinder af Årets Danmission Mulepose

»Jeg syr af, hvad jeg finder af overskudsstof i butikken for eksempel skjorter, slips, kjoler og cowboytøj. Jeg tror, jeg har syet flere end 150 muleposer efterhånden,« fortalte Alice Christiansen efter at have fået diplom og chokolade overrakt flankeret af kollegaerne Lena Sørensen og Agda Andreasen.

»Jeg kan bare godt lide at sy, og jeg kan godt lide at, hver mulepose er unik. Jeg kan rigtig godt lide at lave de her skjulte indvendige lynlås-lommer, som er gode til at lægge sine vigtigste ejendele i,« forklarer vinder-syersken.

Teksten “Smil til hinanden” prydede den mulepose, som Inge-Lise Jensen fra genbrugsbutikken i Faaborg havde syet. Hun har syet flere end 100 muleposer til butikken, hvor genbrugsglade kunder køber dem til at bære deres varer hjem i.