Madglade frivillige søges til madskoler
4H forsøger atter at arrangere madskole i Grenaa i skolebørnenes sommerferie.
De har forsøgt før - uden at have tilmeldte nok, men nu føler organisationen 4H, at interessen for at komme på madskole er stor blandt børn og forældre. Arrangørerne håber at kunne oprette en madskole i Grenaa – de står klar med koncept og materialer, men mangler frivillige hænder.
Der er ingen krav om særlige kompetencer for at blive instruktør, men det er vigtigt, at man har lysten til at gøre en forskel og give børn gode oplevelser med mad og sundhedLine Damsgaard
Masser af madglade børn håber på at få en plads på en af sommerens madskoler, og også i Grenaa opleves der stor efterspørgsel. 4H, som – i et ikke kommercielt samarbejde med Landbrug & Fødevarer og REMA 1000 – er ansvarlig for madskoler, søger derfor med lys og lygte efter madinteresserede frivillige fra Grenaa og omegn, som har lyst og mod på at få en uforglemmelig uge med børn og mad.
500 frivillige
På landsplan brugte cirka 500 frivillige voksne sidste år en uge af deres sommerferie på at lære madglade børn om sund mad, kost og motion på en sjov, lærerig og aktiverende måde. Kravet for at blive frivillige er først og fremmest, at man har lysten og interessen.
»Der er ingen krav om særlige kompetencer for at blive instruktør, men det er vigtigt, at man har lysten til at gøre en forskel og give børn gode oplevelser med mad og sundhed,« siger Line Damsgaard, der er projektleder og ernæringschef i Landbrug & Fødevarer.
»Vores frivillige instruktører har alverdens forskellige baggrunde og bevæggrunde for at deltage. Mange studerende bruger projektet som en god mulighed for at få en god aktivitet på CV’et. Men blandt de frivillige findes blandt andre også bedstemoren, der gerne vil lave noget sjovt sammen med sit barnebarn såvel som den almindelige lønmodtager, der har lyst og overskud til frivilligt arbejde,« siger Line Damsgaard.
Frivillige får gode erfaringer
At være frivillig på en madskole er en sjov oplevelse, der samtidig giver praktisk erfaring med blandt andet projektledelse, ernæringsformidling, didaktik, pædagogik og meget andet.
Stine, der læser ernæring og sundhed og har været Madskoleinstruktør, fortæller: »Jeg ville gerne have et fagligt udbytte og noget på mit CV. Men jeg fik jeg meget mere – både i forhold til børnene og det pædagogiske.«
Det bakker Nicolaj, der til daglig er slagter, Stine op i: »Jeg var med til at gøre en forskel og kunne bidrage til at give børnene noget med i deres rygsæk. Og så fik jeg noget i min egen også.«