Her skal ukrainske børn gå i børnehave
En ny aftale giver kommunen lov til at oprette særlige børnehaver til flygtningebørn fra Ukraine.
De ukrainske flygtningebørn, der er mellem nul og fem år, kommer i første omgang til at få deres eget dagtilbud i den tidligere børnehave på Gøgevej i Fårup. Det skriver Randers Kommune i en orientering til Børne- og Familieudvalgets næste møde i midten af maj.
Dagtilbuddet er ved at blive etableret, og hvis det er nødvendigt, kan der efterfølgende etableres et lignende tilbud i en tidligere børnehave på Vinkelvej i Langå.
Det nye tilbud er muligt på baggrund af en beslutning, der blev taget i Folketinget i slutningen af april. Den beslutning giver også kommunen lov til at tilbyde børnene kørsel mellem deres hjem og dagtilbuddet samt at fjerne kravet om dansk tale i det nye tilbud.
Da Fårup Børnehave ligger i Dagtilbud Nordvest, kan ukrainske børn uden for dette distrikt ikke henvises til en plads der, med mindre familien selv ønsker det. Det skyldes Randers Kommunes pasningsgaranti og strukturen på dagtilbudsområdet, der er opdelt i fem geografiske distrikter, som også gælder for de ukrainske flygtningebørn.
Alt er i spil
Det betyder, at alle daginstitutioner med ledige pladser kan komme i spil, når flygtningebørnene skal placeres. De vil nemlig som alle andre børn blive fordelt efter, hvor de bor i kommunen.
Forvaltningen skriver til dagsordenspunktet, at ”de nyetablerede daginstitutioner får en ordinær tildeling per barn, som i øvrige institutioner, og der demografireguleres per måned i forhold til antallet af indskrevne børn.”
De ekstra udgifter til transport af børnene til institutionen og istandsættelse af de to gamle børnehaver kan dog ikke holdes inden for budgetrammen, og omkostningerne bliver derfor i første omgang taget fra Børn og Skoles budgetramme.