Fortsæt til indhold

Flying Superkids-turné efter usædvanlig udskiftning af gymnaster

Stor udskiftning blandt "flyvende superbørn."

Samfund
sb

Gymnastikforeningen Flying Superkids er efter nogle år med færre shows klar til at skyde sommerturnéen i gang.

Det sker med otte optrædener på hjemmebane i Tilst, og ifølge direktør for Flying Superkids, Lars Godbersen, glæder de unge gymnaster sig lidt mere end normalt.

17 af 28 børn i truppen debuterer således som en del af Flying Superkids.

Hvert år sker der automatisk en udskiftning, og nye aspiranter kommer med i truppen, men corona-pausen betyder, at udskiftningen er ekstraordinær ved årets show, lyder det fra Lars Godbersen.

»Der er en helt særlig nerve blandt børnene, fordi kombinationen af corona-pausen og så mange nye gør, at de er ekstra spændte og gør sig ekstra umage. For alle os voksne omkring børnene er i år også noget ganske særligt, siger han i en pressemeddelelse.

Sommerturnéen vil angiveligt byde på en kombination af nye og genkendelige numre. Lars Godbersener håber, at publikum vil tage godt imod de mange nye »superkids.«

»Børnene glæder sig helt vildt til at vise mange års intensiv træning frem, og jo større bifald fra publikum, jo federe et show. Det giver lige det ekstra, og de fortjener det simpelthen så meget, særligt i år efter så lang en pause, lyder fra Godbersen.

De optrædende gymnaster i Flying Superkids er mellem 8 år og 25 år.

Flying Superkids optræder i Tilst d. 19.–27. maj.