Boligkøb: I Syddjurs får kvinder større prisafslag end mænd
Det er omvendt i Norddjurs, som dermed følger tendensen i resten af landet.
I Syddjurs Kommune får kvinder forhandlet sig til et større prisafslag på boligkøb end mænd. De kvindelige boligkøbere i Syddjurs adskiller sig dermed fra tendensen på landsplan, hvor mænd får de største afslag. Det viser en opgørelse fra danbolig over mænd og kvinder, som købte bolig alene i 2021.
I Syddjurs fik kvinder, der sidste år købte alene, et gennemsnitligt afslag på 58.000 kroner på den første udbudspris, mens mænd fik et afslag på 54.000 kroner. Kvinderne får med andre ord et afslag, der er 7,4 procent større end mændenes.
Tallene peger på en væsentlig forskel i mænd og kvinders tilgang til at forhandle om prisen.Mikkel Thingvad Kristensen, indehaver danbolig Midtdjurs
Norddjurs
»Man taler ofte om den rigtige pris, når man snakker om boligkøb. Men den rigtige pris er ofte et resultat af forhandlinger, der afhænger både af de kort, som køber og sælger har på hånden, men også af begge parters forhandlingsevner,« siger ejendomsmægler Mikkel Thingvad Kristensen fra danbolig Midtdjurs.
I Norddjurs er kvinderne måske mindre forhandlingsparate end i Syd - eller også ligner mændene bare andre danske mænd lidt mere. Her følger tallene i hvert fald den landsdækkende tendens, hvor mændene får forhandlet sig til langt større prisafslag på boligkøb end kvinder.
I Nord-kommunen fik mænd, der købte bolig alene i 2021, således et gennemsnitligt afslag på 66.000 kroner på den første udbudspris, mens kvinder fik et afslag på 52.000 kroner. Med andre ord fik mændene et afslag, der var 27 procent større end de norddjurske kvinders.
God strategi
Set på landsplan falder forhandlingsresultaterne anderledes ud end i på Djursland. I gennemsnit fik mænd, der købte bolig alene, forhandlet 78.000 kroner af udbudsprisen, mens kvinder fik et afslag på 51.000 kroner. Mænd får dermed et afslag, der er mere end 50 procent større end kvinders, altså dobbelt så meget som i Norddjurs og omvendt af Syddjurs.
Målt i procent har mændene været i stand til at få forhandlet den første udbudspris ned med 4,4 procent, mens kvinderne har opnået et afslag på 2,9 procent. Samlet set fik alle mænd og kvinder, der købte bolig alene i 2021, i gennemsnit forhandlet sig frem til et afslag på 3,8 procent.
»Tallene peger på en væsentlig forskel i mænd og kvinders tilgang til at forhandle om prisen. Det tyder på, at mænd, hvis vi kigger på landsplan, benytter en mere fordelagtig strategi i de afsluttede forhandlinger, som resulterer i større prisafslag,« siger ejendomsmægler Mikkel Thingvad Kristensen, der er indehaver af danbolig Midtdjurs.
Kønsforskelle
Størrelsen på prisafslagene fungerer som en temperaturmåler for boligmarkedet. I tider med høj aktivitet og stor efterspørgsel er der ofte mindre plads til forhandling og omvendt. Det har været tydeligt de seneste år, hvor den store efterspørgsel har fået afslagene til at falde.
Sidste år var prisafslagene derfor relativt små, men forskellen mellem mænd og kvinder er vokset. I 2018 fik mænd et afslag, der var 13 procent større end kvinders, mens det sidste år var mere end 50 procent større.
Det fortæller boligøkonom Lise Nytoft Bergmann fra Nordea Kredit:
»De små prisafslag, vi har set det seneste år, skyldes først og fremmest tiden under corona, hvor boligmarkedet buldrede af sted med rekordhøj efterspørgsel. At forskellen i prisafslag mellem mænd og kvinder er vokset, skyldes i høj grad, at mændene har haft mere is i maven ved forhandlingsbordet.«
»Når der er mange købere om den enkelte bolig, så kræver det hårdere forhandlingsevner, hvis man vil have skåret lidt af prisen. Her har mændene tilsyneladende været mere standhaftige, og det har kunnet betale sig,« tilføjer Lise Nytoft Bergmann.