Fortsæt til indhold

Vild med teater: 11-årige Adam giver den gas på scenen i ikonisk musical

Adam Andrea fra Brørup ved Hylke er statist i Cabaret på Aarhus Teater.

Samfund

»Jeg har altid virkelig været vild med skuespil, så jeg var rigtig glad, da jeg hørte om den rolle, jeg kunne få.«

Sådan lyder det fra 11-årige Adam Andrea fra Brørup ved Hylke, som til daglig lever et normalt drengeliv i 4. klasse på Skanderborg Realskole, men som netop i denne tid dyrker sin store passion for de skrå brædder som statist på Aarhus Teater.

Ja, jeg kunne rigtig godt tænke mig at blive skuespiller.
Adam Andrea, 11 år

Ikonisk musical

Adam Andrea er således med i den ikoniske musical Cabaret, der foregår i det brølende Berlin omkring 1930 i en tid præget af frisind og uden bekymring for morgendagen, selv om der ikke er længe til nazisternes og Hitlers magtovertagelse.

I forestillingen på Aarhus Teater er Adam en af flere drenge, der er med som statister.

Adam Andrea ses til højre i billedet under fremkaldelsen efter premieren på Cabaret på Aarhus Teater. Foto: Casper Andrea

»Jeg er statist, så jeg har ingen replikker. Men vi er i fire scener, og vi fylder på en måde ret meget. Det vil være lidt svært at lave stykket, uden at vi var der,« konstaterer han.

Der er således i alt fem drenge med som statister, og de er delt op i to hold. Den ene dreng er der hver aften, mens Adam og de tre øvrige statister skiftes mellem de andre aftener. Det bliver til to til tre forestillinger om ugen indtil 17. juni.

»Vi laver mange forskellige ting. Vi er både gadedrenge til en fest, vi er musikere til en cabaretforestilling, vi er medlemmer af Hitlerjugend under Krystalnatten, og vi er soldater,« uddyber Adam Andrea.

Det er en god start, du har fået, fordi du har været på scenen, men uden replikker, så det er en god indflyvning til næste gang, hvor du måske har replikker, og så er du vant til at stå på scenen.
Casper Andrea, far til Adam

Intensivt forløb

Det var egentlig en anden forestilling, Adam var til audition på. Men det endte med, at han blev spurgt, om han i stedet ville være med i Cabaret.

Prøverne gik i gang i starten af april og fortsatte ret intensivt gennem resten af måneden frem til premieren 5. maj.

»Der var stort set hver dag, jeg var derinde til prøver. Nogle gange var det hele gennemspilninger, og nogle gange var det kun os, der skulle ind og prøve nogle kostumer, så der var rigtig mange ting i den måned,« husker Adam.

Mødet med teatret

Mødet med professionelle skuespillere på et rigtigt teater har også været en stor oplevelse.

»Det har været virkeligt fedt, og jeg er meget glad for at være med, og jeg synes, at jeg har oplevet mange ting for eksempel at tale med mange skuespillere og blive venner med mange af dem«, siger Adam Andrea.

Adam beskriver det sådan, at der er en virkelig god og hyggelig stemning på teatret.

»Det er et rart sted at være, og det er næsten svært at gå igen, når man skal hjem. Jeg har bare lyst til at blive og tale med de andre,« siger han.

At stå på scenen

Adam vil dog godt indrømme, at han var lidt spændt på at stå på scenen i starten. Men nu er han godt inde i opgaverne sammen med de andre drenge, og de har endda i en af scenerne fundet på noget improvisering, som de ikke havde aftalt på forhånd.

»På en måde er det lidt afslappende, når man står på scenen, og jeg synes, at det er sjovt at lade som om, at man er en anden person,« siger Adam og tilføjer, at han dog godt kan blive lidt nervøs i de scener, hvor drengene er meget i fokus.

Tidlig interesse

Interessen for teater og skuespil blev vakt tidligt.

»Jeg synes, at det altid har været interessant, sjovt og spændende, siden jeg kom i teatret med min Mormor, som tog mig og min storebror ind og se mange stykker. Det var allerede fra 4-5 års alderen,« husker Adam.

Samtidig har han også deltaget, når der har været små skuespil på skolen. Og Adam har desuden også gået til Sommerdrama på Kulturskolen Skanderborg, ligesom han ved siden af spiller både klaver og guitar.

Drømmer om mere

Selv om det er tidligt at skulle tage stilling til et fremtidigt erhverv, når man er 11 år, så tøver Adam ikke, når man spørger, hvad han drømmer om.

»Ja, jeg kunne rigtig godt tænke mig at blive skuespiller,« lyder det.

I første omgang har han dog fået smag for at prøve sig af som statist i andre forestillinger.

»Jeg kunne rigtig godt tænke mig at fortsætte med det, og jeg håber virkelig, at jeg bliver inviteret til at være med i en ny forestilling på et tidspunkt,« siger Adam Andrea.

Adams far, Casper Andrea, tror på, at der er mulighed for flere statistroller, fordi det har givet nyttig erfaring af være med i Cabaret.

»Det er en god start, du har fået, fordi du har været på scenen, men uden replikker, så det er en god indflyvning til næste gang, hvor du måske har replikker, og så er du vant til at stå på scenen,« siger han.

Casper Andrea roser i øvrigt Aarhus Teater for at gøre meget for at tage hånd om børnene. Der er to børneansvarlige, som skiftes til at tage imod børnene, underholde dem i ventetid, spille spil eller lave lektier med dem, så børnene er aldrig overladt til sig selv.