Fortsæt til indhold

Nye tiltag og mangel på frivillige i Hjerteforeningen

Samfund
Kfp

Hjerteforeningen er på landsplan i gang med nye, spændende initiativer.

»Dem tager vi naturligvis til os i Favrskov. Og derfor har vi plads til flere frivillige,« siger formand Kurt Langkjær.

Det fremgår af en pressemeddelelse fra Hjerteforeningen Favrskov.

Den ene af de nye aktiviteter er ”Gå med”, hvor den lokale hjerteforening mangler værter. Ideen i denne aktivitet er, at man en gang om ugen går en kort tur med de medborgere, der ellers ikke har mulighed for det.

»Vi har hver gang to værter med således, at vi kan håndtere alle situationer. Og da der er behov for gå-værter i alle dele af kommunen, gerne til flere hold, skal mange frivillige hjælpe med den opgave,« siger Kurt Langkjær.

Et andet, nyt initiativ på landsplan er hjælp gennem samtaler med patienter og pårørende kort tid efter en operation for hjerte/kar sygdomme. Støtten ydes på hospitalet af personer, der selv har oplevet at være patient eller pårørende. Hjerteforeningen forventer at igangsætte dette initiativ i efteråret 2022.

»Men vi vil allerede nu gerne i kontakt med mennesker, der kan være interesserede i at være støtteperson,« siger formanden.

For begge initiativer gælder, at alle frivillige kommer gennem en grundig oplæring, før de selv tager over, og alle vil have været ”føl” hos en erfaren vært. Ingen frivillige får således opgaver og ansvar, som de ikke er klædt på til at varetage.

Hjerteforeningen Favrskov holder et informationsmøde 13. juni klokken 19.00 i Sløjfen i Hadsten, hvor man kan snuse til arbejdet i Hjerteforeningen - og man kan også være frivillig et par timer på Hjerteforeningens stand på Lille Å Markedet eller Hammel Hestemarked.

Man kan skrive til mail favrskov@hjerteforening.dk, hvis man vil deltage i mødet.