Firmaet bag Lighthouse hjælper til med nyt højhusprojekt midt i Aarhus
Hvordan kan Prismets arkitektur og udsmykning bidrage til det visuelle miljø, spørger kommunen blandt andet.
Ejendomsudviklingsselskabet Kilden og Hindby har i samarbejde med PFA Ejendomme et forslag til, hvordan det nye Prismet skal udvikles - det sorte højhus på 63 meter tæt ved Den Gamle By.
Og nu er en ny plan for mange, mange millioner på bordet for en »fuldstændig forvandling«, oplyser Teknik & Miljø i en pressemeddelelse.
Målet er, at højhuset skal være højere med seks ekstra etager og indeholde blandt andet en ny karré med lejligheder.
Indledende fase
Arbejdet med planlægningen er i den indledende fase, og nu ønsker Aarhus Kommune at indhente idéer til projektet fra de, der er interesseret. Helt konkret spørger kommunen ind til:
- Hvordan kædes områdets bydele sammen – både fysisk og visuelt?
- Hvad skal Prismet bidrage med til området?
- Hvad karakteriserer området – og hvad mangler det?
- Hvordan får området et grønt udtryk?
- Hvordan kan Prismets arkitektur og udsmykning bidrage til det visuelle miljø?
Om Prismet
PFA ejer og udlejer Prismet, som pensionskassen byggede og havde klar til udlejning i 2001.
Højhuset, som er tegnet af Friis & Moltke, har gennem tiden været voldsomt udskældt - særligt i årene frem mod byggeriet. Højden, arkitekturen og placeringen faldt mange for brystet.
Dengang blev det en af de højeste bygninger i Aarhus på 63 meter og 18 etager. I alt huser ejendommen ved Ceres-krydset 13.000 kvadratmeter kontorer.
Alle der ønsker det er inviterede til at kigge forbi Åparken 22. juni 2022 ved hjørnet af Carl Blochs Gade og Thorvaldensgade fra klokken 12.00 til 18.00.