Fortsæt til indhold

25 år på Grenaa Gymnasium

Arne Thorresvang har været pedelmedhjælper i et kvart århundrede.

Samfund
Helga ToftGrenaa Gymnasium

På Grenaa Gymnasium har Arne Thorresvang været en del af pedel-teamet i 25 år og det blev fejret med taler, gaver og traktement ved en reception fredag 17. juni

Alle på gymnasiet kender Arne og ved, at han altid er i godt humør, og at man aldrig går forgæves til ham, hvis man har brug for hjælp med et eller andet praktisk.

Arne varetager mange forskellige opgaver på gymnasiet. Blandt hans faste opgaver er for eksempel at sørge for, at der er kaffe og te på kanden til lærerne om morgenen og at der er papir i kopimaskinerne. Hver morgen er han rundt på hele skolen for at låse klasselokalerne op, og ved frokosttid transporterer han hver dag den varme frokostmad fra skolens kostskolekøkken over på skolen.

Rektor Helene Bendorff Kristensen og resten af Grenaa Gymnasium ønsker pedelmedhjælper Arne Thorresvang tillykke med 25 års jubilæet. Pressefoto

Han får sig tit en fodboldsnak med ligesindede, især om AGF, og når han har gevinst i Keno glemmer han ikke at give kage. Arne er også værdsat blandt eleverne, og hans bidrag på scenen til det årlige Operation Dagsværk-modeshow er altid en stor succes.

Elever og ansatte på Grenaa Gymnasium ønsker Arne mange gode år fremover på Grenaa Gymnasium.