Fortsæt til indhold

Klassisk festivaldag på Møllerup Gods

De smukke omgivelser danner ramme om en dag med blandt andet musik af Mozart og Carl Nielsen.

Samfund
gs

I Djurs og Mols festivalen arrangerer 30. juli i samarbejde med Møllerup Gods en hel dag med klassisk musik i køreladen på godset med kendte musikere og skuespiller Lotte Andersen i kombination med lækre ting at spise fra morgen til aften, historisk rundvisning og meget mere.

Koncerterne er en del af Klassiske Koncerter -i Djurs og Mols, som til sommer finder sted for 12. gang med 10 førsteklasses koncerter på ni scener i Syddjurs 26. juli-1. august.

Lige siden de første år har festivalen holdt koncerter på Møllerup gods hver sommer, hvor musik og historiske giver en stemningsfuld helhedsoplevelse.

Alexander Øllgaard, der er en del af festivalledelsen på I Djurs og Mols, glæder sig over et nyt spændende koncertrum i køreladen og et forstærket samarbejde med godset om en hel festivaldag med musik, kulturhistorie og samvær.

»Der plejer altid at være udsolgt til vores koncerter på Møllerup Gods, og i år giver køreladen os mulighed for at nå et større publikum på stedet,« siger han i en pressemeddelelse.

Festivaldagen på Møllerup starter lyrisk med brunchkoncert. Først bydes der på brunch efterfulgt af en koncert med værker af Mozart - blandt andet hans elskede hornkvintet. Musikerne er håndplukkede fra Danmark, Norge og London. Koncerten præsenteres af Esben Tange fra DR P2.

“Sange fra et Ægteskab”

Dagen slutter med ’Sange fra et Ægteskab’ og den folkekære skuespiller Lotte Andersen, der har et særligt forhold til billedhuggeren Anne Marie og komponisten Carl Nielsen, som oplevede et stormfuldt samliv kombineret med deres liv i kunstens tjeneste i begyndelsen af forrige århundrede.

Lotte Andersen læser op fra ægteparrets gribende brevveksling og de to kendte operasangere Joachim Knop og Signe Asmussen Manuitt synger sange af Carl Nielsen, der sætter følelserne i musik. Det otte mand store Ensemble Storstrøm medvirker også ved denne specielle teaterkoncert “Sange fra et Ægteskab” om et af dansk kulturlivs mest kendte ægtepar.