Fortsæt til indhold

Lokal optimisme om hospice: Nu har vi en grund at vise frem

17 års kamp for hospice i Skanderborg Kommune ind i ny fase.

Samfund

Der er fornyet optimisme hos Støtteforeningen for Hospice Østjylland, dels fordi der nu er fundet en grund til et kommende hospice i Skanderborg Kommune, dels fordi Byrådet netop har besluttet, at man er villig til at sælge den til formålet, hvis alt falder på plads.

Grunden ligger dejligt, og vi har været oppe og se på den sammen med kommunens embedsmænd, og vi synes, at det er en rigtig god ide med den placering til et hospice.
Villy Helleskov, Hospice Østjylland

»Det er da noget af en forløsning. Nu får vi noget håndfast at kunne vise folk og sige, at vi har en grund. Det vil også få betydning i forhold til regionspolitikerne, og det er noget, som vi har satset på,« lyder den glade kommentar fra formanden for Støtteforeningen for Hospice Østjylland, Villy Helleskov, Skanderborg.

Velegnet grund

Helt konkret er grunden til et kommende Hospice fundet i Fruering. Det er en grund, Skanderborg Kommune ejer, og den svarer til et areal på cirka 3 hektar.

Villy Helleskov oplyser, at Støtteforeningen længe har været i dialog med kommunen om at finde en velegnet grund. I den forbindelse roser formanden både kommunens embedsmænd og byrådet for stor opbakning.

Foreningen vurderer, at det aktuelle grundstykke vil være velegnet i forhold til formålet, dels fordi tilkørselsforholdene er fornuftige, tæt på en større by og dog alligevel i naturskønne områder med mulighed for udsigt.

»Grunden ligger dejligt, og vi har været oppe og se på den sammen med kommunens embedsmænd, og vi synes, at det er en rigtig god ide med den placering til et hospice,« uddyber Villy Helleskov.

Lokalplan inden salg

Arealet ligger ellers i nærheden af Affaldscenter Skårup, men da RenoSyd har besluttet at lukke deponiet i løbet af 2022, så er det ikke en forhindring. Der skal blot afsættes noget tid til efterbehandling.

Der er også en skydebane cirka 750 meter syd for arealet, men Støtteforeningen har været på stedet under skydning, og de oplever ikke, at støjen er så høj, at den vil genere.

Grunden ligger i landzone og er ikke udlagt i kommuneplanen. Anvendelse til hospice vil derfor kræve både foroffentlighedsfase efter Planloven samt tidlig dialog og efterfølgende udarbejdelse af kommuneplantillæg og lokalplan.

Det er først, når en lokalplan er færdig, at kommunen formelt kan sælge grunden til et hospice.

Det er Region Midtjylland, der vil komme til at stå som bygherre på et hospice, ligesom et hospice vil blive drevet efter en driftsoverenskomst med regionen, men med en selvstændig bestyrelse i spidsen.

Støtteforeningen anslår, at et hospice vil koste 40-45 millioner kroner, som man regner med at kunne låne hos kommunekredit via regionen. Det vil koste 25 millioner kroner at drive for 12 pladser, og det vil være patienternes hjemkommuner, regionen og måske staten, som betaler.

Et stykke vej endnu

Der er dog endnu nogle hurdler, der skal overvindes, før der kan etableres et hospice i Skanderborg Kommune. Sundhedsministeren skal åbne op for flere hospicepladser, ligesom Region Midt skal pege på Skanderborg som en placering.

Støtteforeningen for Hospice Østjylland er i øvrigt på vej med et fremstød sammen med en støtteforening fra Rudersdal Kommune og landsforeningen Hospiceforum Danmark.

Der er aftalt et møde 15. august med Sundhedsstyrelsen, hvorfra man håber på at få den faglige vurdering, at det er nødvendigt med flere hospicepladser for at have en god palliativ indsats, som behandlingen af terminale patienter hedder.

I sidste instans håber Villy Helleskov på, at der kommer penge på finansloven til flere hospicepladser.