Fortsæt til indhold

Gæve spejdere fra Hørning på kæmpe lejr

Masser af fællesskab og oplevelser på spejderlejr.

Samfund
ear

Endnu engang sendte Blå Spejder i Hørning en flok gæve børn afsted på Spejdernes lejr sammen med 32.000 andre spejdere.

Spejdernes lejr finder sted hvert fjerde år og i år blev lejren afholdt i Hedeland Naturpark ved Hedehusene nær Roskilde, hvor spejdere fra alle fem spejderkorps og 52 nationer var samlet.

Ugen bød på en række forskellige aktiviteter, der både udfordrede spejderne både fysisk og psykisk.

»Det har været en kæmpe fornøjelse for både spejdere, ledere og hjælpere, at deltage i så stor en lejr, hvor fællesskab og oplevelser var de stærkeste ingredienser. Vi er glade og taknemlige for at have muligheden for, at så mange spejdere fra Blå Spejder, Hørning kunne deltage, og vi glæder os allerede til næste gang i 2026,« lyder det i en pressemeddelelse fra spejderne.

Hvis man er interesseret i spejderlivet, så kan man se mere på facebook under Blå spejder Hørning eller på www.ddshorning.dk, og det er ikke for sent at begynde til spejder, selv om man går i 4.-6. klasse eller er ældre, lyder det.