Frynseklinikken hjælper dyr i Kolind
Dyreværnets nonprofit dyreklinik Frynseklinikken kommer til Kolind.
Dyreværnets mobile nonprofit dyreklinikker, Frynseklinikkerne, hjælper dyr over hele landet og har indtil nu hjulpet over 10.000 kæledyr i Danmark og har besøgt over 100 byer.
Nu kommer Frynseklinikken til Kafe Kolind, Drasbeksgade 17, Kolind mandag 29. august kl. 10-11.
Det fremgår af en pressemeddelelse fra Dyreværnet.
Til dato har de tre Frynseklinikker besøgt over 100 byer og hjulpet 10.000 kæledyr til at få et bedre liv siden starten i 2018.
»De tal taler for sig selv, og vi er alle sammen i Dyreværnet dybt taknemmelige for at Jørgen Andersen har gjort det muligt at hjælpe udsatte borgere og deres kæledyr. Vores erfaring siger os, at netop denne målgruppe får kærlighed, tryghed og tilhørsforhold til et kæledyr, som de måske ikke har til andre mennesker. Vi er til for at hjælpe kæledyr, men det varmer, hvis vi også her hjælper mennesker, der har det svært,« udtaler Dyreværnets direktør Henrik Knaack.
Hver mobil klinik er bemandet af en dyrlæge og en assistent, der sikrer, at både dyr og ejer får en god oplevelse ved besøget. Man betaler, hvad man kan for en konsultation.
»Det kan være helt uoverskueligt for en udsat borger at tage vare på deres kæledyr, selvom de vil det absolut bedste for deres dyr. Det er omkostningsfuldt at gå til dyrlægen, og det er her vi gerne vil hjælpe. Derfor fik Dyreværnet ideen til Frynseklinikkerne – en mobil dyreklinik der kan komme ud til dem, der ikke selv har råd til at betale for et besøg hos Dyrlægen. Man betaler, hvad man har råd til,« udtaler han.
Alle tre Frynseklinikker er doneret til Dyreværnet af dyreelskeren Jørgen Andersen, der samtidig bidrager til de høje driftsomkostninger klinikkerne har. Frynseklinikkerne modtager ingen offentlige tilskud, og det er dermed private donorer samt fonde og legater, der sikrer Frynseklinikkernes fremtidige eksistens.