Voer Færgevej lukket i forbindelse med renovering af bro
Broen på Voer Færgevej ved Hevring skal renoveres frem til den 5. september. Broen vil være lukket for al overkørsel i hele perioden.
Norddjurs Kommune og Vejdirektoratet har gennemgået en række af kommunens bygningsværker, herunder broer, med fokus på bygningsværkernes tilstand.
Nu er turen kommet til, at broen over Hevring Å på Voer Færgevej skal udskiftes. Det arbejde gik i gang i går, 22. august.
Det skriver Norddjurs Kommune i en pressemeddelelse.
Den gamle betonbro udskiftes til en stålrørsbro, der vil fremtidssikre vandløbet og Voer Færgevej mod sammenstyrtning. Stålrørsbroen giver desuden en mere driftssikker løsning, idet der ikke løbende forventes samme vedligeholdelsesbehov som ved en betonbro.
I perioden vil bilister være nødsaget til at køre en omvej langs Nordkystvejen og gennem Ørsted.
Norddjurs Kommune beklager de gener, dette må medfølge. Der vil, i perioden, være opsat skilte, som orienterer bilister omkring afspærringen.