Fortsæt til indhold

Hæder til 80 årig pioner blandt fritidsfiskerne

Samfund
Kaj Larsen (tekst og foto)

Lørdag den 10. september 2022 fik Ebeltoft Amatør- og Fritidsfiskerforening sit første æresmedlem.

I anledning af sin 80 års fødselsdag den 11. september 2022 var bl.a. bestyrelsen for den lokale forening inviteret til reception af Eggert Tormod Petersen Falck i ”Grobunds” lokaler, tæt ved Ebeltoft Færgehavn lige ved siden af Amatør- og Fritidsfiskernes opformeringsanlæg for skrubbeyngel.

Eggert har været en ihærdig pioner for amatør- og fritidsfiskere både for landsforeningen og ikke mindst ved oprettelsen og driften af den lokale afdeling af foreningen i Ebeltoft.

Eggert har gået forrest ved aktiviteter og arrangementer lokalt og har i stor udstrækning doneret fisk til de aktiviteter, hvor der var behov for det og sammen med sin tidligere kone, Ulla stod Eggert selv i spidsen for mange arrangementer, hvor der var tilberedning og servering af egne fisk på programmet.

Gennem mange år har Eggert stået i spidsen for garnbinding for medlemmerne i vintersæsonen og han har aldrig holdt sig tilbage for at fortælle en god historie fra sit lange og spændende liv og videre bringe erfaring og gode råd ikke mindst når det drejer sig om fiskeri, røgning og anden tilberedning af fangster fra havet.

Gennem flere år var Eggert også fast leverandør til DAFFs blad under titlen: ”Rapport fra Guldfisken”, som hans båd var navngivet.

Eggert er stadig medlem af foreningens bestyrelse, hvor han er aktiv i debatten og han bringer stadig nye ideer frem.

Selvom kræfterne er vigende for Eggert, er det stadig ham, der står i spidsen for vinterens garnbinding og han står klar i klækkeriet, når fiskene skal stryges og de små skal passes ligesom han altid, selvfølgelig tilpasset hans fysiske tilstand, er klar til at tage en tørn i forbindelse med alle vore aktiviteter.

Der var derfor enighed om, at 80 årsdagen skulle være anledningen til at udnævne Eggert Tormod Petersen Falck til æresmedlem af Ebeltoft Amatør- og Fritidsfiskerforening.

Jeg afløste for nogle år siden Eggert som formand for den lokale forening og det var en stor fornøjelse for mig, at overrække diplomet til ham som bevis på æresmedlemskabet.

Bestyrelsen har ønsket Eggert: Tillykke, med håbet om, at vi forhåbentlig arbejder sammen om det gode formål mange år endnu.