Fortsæt til indhold

30 mio. kroner til Brexit-ramte virksomheder og lokalsamfund i landdistrikterne. Ansøg fluks, opfordrer LAG-koordinator

Nu er der hjælp på vej til mindre virksomheder og foreninger i landdistrikterne, som har mærket økonomiske konsekvenser af briternes exit fra EU.

Samfund

Forleden åbnede som noget helt nyt en pulje penge med Brexit-reservemidler.

Dem kan aktører fra områderne for de lokale aktionsgrupper for landdistriktsudvikling (LAG og FLAG), herunder Djursland, søge om fra den danske Brexit-reserve.

Der er i den forbindelse målrettet 30 mio. kr. af Danmarks samlede Brexit-reserve til landdistrikterne.

Formålet med midlerne er at fastholde og udvikle stærke lokalsamfund ved at støtte de virksomheder, lokale ildsjæle og udviklingsprojekter i LAG- og FLAG-områderne, som er ramt af negative konsekvenser af Brexit, oplyser Bolig- og Planstyrelsen i en pressemeddelelse.

Ansøg fluks

Lokalavisen har spurgt LAG-koordinator på Djursland, Helle Breindahl, hvad puljen kommer til at betyde for Djursland.

Svaret er til at forstå:

»Det betyder at hvis man er hurtig og smart, så kan man nå at søge ind i en hel masse midler her. Det kræver selvfølgelig, at man har øvrig finansiering på plads, og at man kan gennemføre sit projekt relativt hurtigt. Men spred gerne budskabet ud, så midlerne kan blive brugt.«

Deadline 28. oktober

Puljen kan søges til omstilling og udvikling af virksomheder, sikring af gode levevilkår i lokalsamfundene og til f.eks. at skabe nyt liv i havne eller nedlagte virksomheder.

Midlerne udmøntes under de lokale aktionsgrupper (LAG) og kan søges af små og mellemstore virksomheder, organisationer, offentlige myndigheder og ildsjæle, der skaber mere attraktive levevilkår i områder ramt af Brexit.

Ansøgninger til den såkaldte BAR-pulje for LAG- og FLAG-områder skal være Bolig- og Planstyrelsen i hænde senest 28. oktober 2022.