Vil samle Norddjurs i kampen mod kræft
Næste år skal der afholdes Stafet For Livet i Stenvad.
På Kræftens Bekæmpelses infomøde om Stafet For Livet 12. oktober blev det tydeligt, at der er stor opbakning til at få Stafet For Livet til Stenvad i 2023. Ambition er at lave et arrangement, hvor alle berørt af kræft i Norddjurs Kommune føler sig velkomne og kan finde et fællesskab i kampen mod kræft.
»Kræft rammer mange. Det er derfor oplagt at få Stafet For Livet til Stenvad, så vi sammen kan gøre en forskel mod kræft,« siger Irene Damkjær, projektkonsulent i Kræftens Bekæmpelse.
Stafet For Livet er unik, fordi man i fællesskab står sammen mod kræft.
»Når man som kræftpatient deltager i Stafet For Livet og ser familier, kollegaer, lokale sponsorer og de mange deltagere omkring én, så oplever man, at man ikke er alene i kampen mod kræft,« siger Irene Damkjær.
Udover at være et fællesskab indsamler Stafet For Livet også midler til Kræftens Bekæmpelses arbejde med forskning, forebyggelse og patientstøtte.
Alle er velkomne, når Kræftens Bekæmpelse igen holder informationsmøde om Stafet For Livet 31. oktober klokken 19 på Stenvad Mosebrug.
På Infomødet bliver der orienteret om, hvad Stafet For Livet er, og hvordan man kan bidrage som frivillig. Umiddelbart efter infomødet bliver der afholdt det første frivillig-møde for alle, der ønsker at være med i planlægningen af den første Stafet For Livet på Stenvad Mosebrug i 2023.