Fortsæt til indhold

Brian Mossalski er kåret som Årets Fighter

Min Købmand i Øster Bjerregrav vinder Årets Fighter i Min Købmand kæden

Samfund

Brian Mossalski har været købmand i Min Købmand i Øster Bjerregrav siden 1. januar i år, og har i løbet af den korte tid taget en lang række initiativer for at styrke butikken. Det er også blevet bemærket i Min Købmand-kæden, der nu har kåret ham som Årets Fighter. I pressemeddelelsen hedder det blandt andet:

»Efter en turbulent opstart af butikken i Øster Bjerregrav, hvor man kort tid efter åbningen måtte lede efter ny købmand, kom Brian til. Brian kommer med 120 i timen, og har 1000 watt i øjnene. Han tænker hele tiden ud af boksen, og er opsøgende på hvad der rør sig for at øge omsætningen. Han deler flittigt ud af sine succeser, og er yderst behjælpelig over for andre kollegaer.«

»Øster Bjerregrav har fået sig en købmand, der ikke giver op for noget, en pitbull i forklædning - en købmand der tror på fremtiden.«

Anerkendelse

Brian Mossalski er selvsagt glad for titlen.

»Det er rart at få en anerkendelse for sit arbejde,« smiler han og tilføjer, at han hele tiden har sørget for at være proaktiv med masser af aktiviteter og tilbud dagligt. Han har desuden taget initiativ til at installere et anlæg til måling af butikkens indeklima, standup, massevis af ja tak-tilbud, oktoberfest, borgermøde, vinsmagning, foodtrucks etc.

Op imod jul inviterer han 16. december til gløgg og æbleskiver i butikken, og samme dag kan børnene afhente den julesok, de har indleveret, nu fyldt op med godter.