Fortsæt til indhold

Nissepigejulekalender på Horsens Gymnaisum og HF har eksisteret før: »Det har været udmeldt, at det er en, alle kender til«

Formålet med den nu lukkede Instagram-julekalender, som ukendte personer stod bag, var at dele et nyt billede af en kvindelig elev hver dag op til jul. Nu fortæller skolens rektor, hvad der er op og ned i sagen, og hvordan den håndteres.

Samfund
Sascha Reiffenstein PetersenJP Horsens

Blandt eleverne på Horsens Gymnasium og HF har der floreret en julekalender af en sådan karakter, at skolens ledelse valgte at tage skarpt afstand fra den.

Fra en Instagramprofil, der er oprettet af ukendte personer, er der nemlig blevet delt billeder og beskrivelser af kvindelige elever fra Horsens Gymnasium og HF.

Det skriver TV 2.

»Vi har samlet de 24 lækreste piger fra Horsens Gymnasium. Så er julen reddet. Luk op for en ny fræk nissepige hver dag i december,« lød det i beskrivelsen af julekalenderen,« ifølge mediet.

Ifølge TV 2, der har set Instagram-julekalenderen, var der fredag den 2. december to billeder at se.

»Med de store, smukke brune øjne og det frække eksotiske look kan hun charmere sig ind på alle skolens nissedrenge! Hvem vil ikke have et stykke af årets første nissepige?«, stod der i tekstbeskrivelsen, der hørte til det ene billede ifølge TV 2.

Tager kraftigt afstand

Skolens ledelse tager kraftigt afstand til julekalenderen, hvilket skolens vicerektor fredag har skrevet til eleverne på Lectio, der er skolens interne lektions- og kommunikationssystem.

Rektor på Horsens Gymnasium & HF, Flemming Steen Jensen, sagde fredag aften til TV 2, at han var meget overrasket over, at profilen overhovedet eksisterede.

»Det kommer virkelig bag på mig. Jeg tænker, at der er mange ting, vi som voksne, som professionelle, og som lærere og ledelse ikke ved, men det stemmer meget dårligt overens med den måde, vi behandler hinanden i dag, og den måde vi ser på køn og på hinanden, så jeg er faktisk overrasket over det,« sagde Flemming Steen Jensen til TV 2.

Flemming Steen Jensen oplyser lørdag til JP Horsens, at Instagram-profilen nu er blevet lukket.

Har eksisteret før

Men først fortæller Horsens Gymnaisum og HF’s rektor, hvordan han blev bekendt med sagen.

»Det korte og det lange er, at vi opdager, at der en Instragram-profil. Det har været udmeldt, at det er en, alle kender til. Men jeg har aldrig hørt om den før. Så har vi skrevet til vores elever, at vi ikke synes, at det stemmer overens med vores værdier, og det vil vi gerne i dialog om. Det går vi ud fra, at vi kan lære af, både elever, ledelse og lærere,« siger Flemming Steen Jensen til JP Horsens og fortsætter:

»Vi har heldigvis været i kontakt med nogle elever, der har noget med den at gøre, uden at vi helt ved, hvem det er endnu. Og de har lukket den, og så taler vi om det på mandag sådan stille og roligt. Der er i for sig ikke så meget dramatik i det.«

Så er det rigtigt forstået, at I har fået fat I nogen, der har kunnet lukke profilen, men I hvem stadig ikke præcis hvem, der står bag den?

»Ja, det er helt rigtigt. Det kan man jo ikke gå ind og se. Jeg har skrevet med en pige i går, som ikke siger, at det er hende, der har lavet den, men hun ved noget om den og har noget med den at gøre.«

”De elever, der har oprettet den har skrevet inde på profilen i går, at de er kede af den virak, der har været, og at det ikke var deres mening at genere nogen, og at de i virkeligheden ikke synes, at de har gjort så meget forkert, men de er ikke interesserede i at lave al den ballade, og de synes også, at det er synd for skolen, at den bliver omtalt på den måde og derfor lukker de den,« uddyber Flemming Steen Jensen.

Hos andre medier fremgår det, at personerne bag julekalenderen tidligere har skrevet på profilen, at de ikke ville lukke den?

»Det tror jeg har været overmod og en hurtig respons. Det har jeg selvfølgelig også læst. Men det har slet ikke været attituden, og jeg vil gerne rose vores elever for at opføre sig meget voksent og modent og forholde sig til, hvad kan man og hvad kan man ikke samt forholde sig til, hvordan reagerer omverdenen på sådan noget her.«

Du sagde til at begynde med, at det var et koncept alle kendte til. Har det været en tradition, der også har eksisteret de foregående år?

»Jeg ved fra en elev, jeg har skrevet med, at den har eksisteret tidligere. Og så ved jeg faktisk ikke mere, så jeg går ud fra, at den har eksisteret på Instagram tidligere, men det er ikke noget, jeg har været bekendt med, og jeg ved ikke hvor lang tid.«

Hvordan bliver du opmærksom på, at den eksisterer i år?

»Jeg bliver ringet op af en kollega på en naboskole, som har samme problem, og som i den forbindelse har opdaget, at det havde vi også,« siger Flemming Steen Jensen, der dog ikke vil nævne, hvilken skole der er tale om, eller om det er en skole i Horsens Kommune med den begrundelse, »at det ikke ville være fair.«

Paralleller til tidligere sag

I forbindelse med denne sag har en anden sag på Munkensdam Gymnsaium i Kolding også været omtalt i andre medier, hvor du også har forholdt dig til den. Her har der været tale om en rangeringsliste af, hvem der var de pæneste piger i 1.g. Hvordan har I talt med jeres elever om den sag?

»Jeg synes, at det vigtigt at understrege, at der forskel på denne her sag og Munkensdam-sagen – den kender jeg dog ikke indgående. På Munkensdam lavede nogle elever en liste over nogle af de lækreste piger, hvor det her tilsyneladende har været en kalender, hvor de, der optrådte, har givet accept til det. Så jeg synes, der er forskel.«

»Men der er også ligheder i form af at man omtaler hinanden og bliver udstillet eller udstiller sig selv som objekter for hinanden i en seksualiseret tone, og det er det, jeg reagerer på. Det synes jeg ikke er foreneligt med de værdier, vi har på skolen,« uddyber Flemming Steen Jensen og tilføjer:

»Og ja, vi taler altid med vores elever om sådan nogle ting, og der er flere af klasserne, der har talt om den sag på Munkensdam, og det er også noget, vi som skole taler om i forskellige udvalg.«

Hvordan vil I som gymnasium konkret følge op på denne her sag nu og på mandag?

»Jeg har tænkt mig at tage fat i den elev, jeg har skrevet med først og fremmest. Og så har jeg tænkt mig at rose mine elever for, at de optræder voksent og ansvarligt ved at tage det til eftertanke, og så har jeg tænkt mig at bruge det som anledning til at tale om, hvordan vi om taler om os selv og hinanden på de sociale medier. Det er ikke noget, jeg vil gøre en stor sag ud af, men jeg synes, vi skylder hinanden at få det landet ordentligt,« siger Flemming Steen Jensen og understreger, at han på nuværende tidspunkt ikke har fået nogle henvendelser fra elever, der har været kede af julekalenderen.

Denne artikel er bragt i samarbejde med JP Horsens.