50 år: Lars Enø lagde ud med langfart jorden rundt
Optiker Lars Enø i Hinnerup kigger tilbage på sin opvækst i dette miniportræt
HINNERUP Søndag 27. oktober er det 50 år siden optiker Lars Enø kom til verden på morfarens bopæl i Skørping i Rebild Bakker.
”Han havde en BP-tank med værksted, og jeg blev født i en hjemmefødsel. Vi boede hos morfar på det tidspunkt,” fortæller Lars Enø, da vi mødes i baglokalet i den store Optik og Guld butik på Storegade 1 i Hinnerup.
”Jeg gik i skole i Skørping, hvor favoritfagene var fysik, matematik, idræt og sløjd. Men jeg holdt nok mest af frikvartererne, som rigtige drenge gør.”
De sproglige fag lå lidt længere væk, selvom Lars Enø hurtigt fik brug for det engelske.
Jeg holdt nok mest af frikvartererne, som rigtige drenge gør.
Påmønstrede i Houston
Efter gymnasietiden i Hobro rejste han i 1988 til Svendborg, hvor søfartsskolen ventede.
”Jeg blev optaget som maskinmesteraspirant hos A.P. Møller, så efter et år i Svendborg fløj jeg fra København via New York til New Orleans, hvor jeg og en makker ventede på skibet.”
Det gik der et par dage med, og en opringning til rederiet hjemme i Danmark afslørede, at skibet i stedet var på vej mod Houston.
”Så der påmønstrede vi så,” husker Lars Enø.
”Vi sejlede dengang med det, som hed en produkttanker. Vi fragtede gødning eller flybrændstof jorden rundt. Fra USA kom vi tværs over Atlanten og gennem Suez-kanalen til Asien, hvor Singapore blev sidste stop, inden endnu et år på skolebænken i Svendborg.”
Vi fragtede gødning eller flybrændstof jorden rundt.
Vigtig lærdom hos AP
Lars Enø husker tydeligt tiden hos rederiet A.P. Møller.
”Som ung 18-årig klæder de dig på. Du får nogle arbejdsværdier ind i hovedet, lærer at møde på arbejdet til tiden og give den en ekstra skalle, når der er behov for det.”
”Og så lærte jeg om ledelse, hvor jeg både så den gode og mindre gode måde at gøre det på. Det er ting, jeg stadig har gavn af,” siger han.
Efter en tid som udlært, blev Lars Enø i land og fik job som maskiningeniør i Aarhus.
Og så lærte jeg om ledelse, hvor jeg både så den gode og mindre gode måde at gøre det på.
I spidsen for handelen
I 2001 var han blevet optiker og åbnede sin butik på det lille torv i Hinnerup. Næsten samtidig blev Lars Enø formand for Hinnerup Handel, en titel, han har den dag i dag – afbrudt i forskellige perioder.
”Men nu vil jeg gerne trække mig. Det er på tide, at nye koste kommer til. Vi skal have bredt det ud, så når generalforsamlingen kommer træder jeg ud af bestyrelsen.”
Den mere synlige placering på adressen Storegade 1, Hinnerup, glæder Lars Enø. Også selvom de kriminelle nu har fået øje på guld, sølv og ure.
Det tager kun ganske få minutter, sådan et indbrud. Men det er et kæmpearbejde for os andre bagefter.
Glæder og sorger
To gange indenfor kort tid er facaden blev angrebet. Første gang blev to mand anholdt på vej væk af en hurtig politipatrulje, mens det sidste indbrud blev forøget af fire mand og en ventende chauffør. De er ikke blevet fanget.
”Det tager kun ganske få minutter, sådan et indbrud. Men det er et kæmpearbejde for os andre bagefter. Vi er nødt til at lave status. Det kræver fire mand i to dage, og når de nye varer kommer hjem, skal to mand bruge en uge på at taste ind og registrere.”
Det store lokale er også til glæder. Smykkedesigner, radiovært og sangerinde Julie Berthelsen dukker op indenfor kort tid for at for at fortælle om sin inspiration fra Grønland til at designe smykker.
”Og så kan vi rumme alle gæsterne i denne store butik, hvor der også er plads til nogle af vore nabobutikker. Vi kan næsten holde vores egen messe.”