Nomineret til Kammeratskabsprisen: 5.D samlede mennesker på tværs af generationer med måltider
5.D fra Engdalskolen i Brabrand viste prøver på madkundskabsevnerne, da femten ældre medborgere blev inviteret til en treretters middag og betalte med gode historier fra en svunden tid
Mad og måltider har gennem tiden samlet mennesker, og i dette tilfælde har det også samlet mennesker på tværs af generationer.
Det skete tidligere på året på Engdalskolen i Brabrand, da 5.D inviterede femten ældre fra Lokalcenter Brabrand.
Her serverede eleverne en gastronomisk overraskelse, som de havde fremtryllet i skolekøkkenet.
Ros for god stemning
Derfor har Erik Lorentzen, der er kasserer fra Centerrådet ved Lokalcenter Brabrand, indstillet 5.D og klasselærer Mariann Mors Mikkelsen til Kammeratskabsprisen, som Lokalavisen uddeler i samarbejde med Børne- og Ungebyrådet og Aarhus Kommune.
I sin indstilling skriver han blandt andet:
"De fortjener ros og anerkendelse. På forespørgsel fra Centerrådet ved Lokalcenter Brabrand tog klassen opfordringen op til at invitere os. Der var dejligt selskab ved bordene med nysgerrige spørgsmål og stor fortællelyst. Vi følte os i godt selskab."
Gæsterne bidrog med historier om Brabrand og skolen i gamle dage til eleverne, som var blandet med de ældre ved bordene.
"Jeg oplevede et usædvanligt stærkt sammenhold i klassen, hvor alle 26 elever arbejdede sammen i en afslappet og positiv atmosfære uden skænderier og uden mobning. Ingen blev holdt udenfor. At lave en tre retters menu i madkundskab og servere den med smil for 15 gæster kan vist kun lade sig gøre, hvis der er et fantastisk kammeratskab i klassen," skriver Erik Lorentzen.
Og det kan en stolt klasselærer bekræfte.
"I 5.D har vi fokus på det positive og snakker hinanden op. Det hele glider meget nemmere, når man er konstruktiv og positiv," forklarer Mariann Mors Mikkelsen og skynder sig at nævne sin gode kollega Peter Jensen, der også er klasselærer for 5.D.
Returbesøg
"Vi er så stolte over at være nomineret. Det var et fuldstændigt fantastisk arrangement, hvor de ældre var på besøg. Det var en super hyggelig dag. Eleverne havde lavet mad fra klokken 8 til 12 og knoklet med det i grupper med godt samarbejde. Og vi er inviteret på returbesøg på et tidspunkt på Lokalcenteret, så det er