Fortsæt til indhold

Forhenværende bankdirektør runder 75 år

Samfund
Arkiv

Hornslet Mandag 11. maj fylder forhenværende filialdirektør Hans Jørgen Thagaard 75 år.

Han er født og opvokset i landsbyen Vellev ved Langå. Han gik på Langå Realskole, hvor han efter endt eksamen blev ansat i Andelsbanken i Randers den 1.7.1962.

Han Jørgen Thagaard aftjente sin værnepligt ved Jysk Telegrafregiment i to år, med sergent uddannelse fra Høvelte Kaserne, hvor han under en øvelse fik uventet ”besøg” af Hans Majestæt Kong Frederik.

Han vendte i oktober 1967 tilbage til banken i Vejle Afdeling. I januar 1973, blev Hans Jørgen Thagaard udnævnt til fuldmægtig og souschef i Hornslet-Afdelingen.

I 1983 blev han chef for afdelingen.

Blev filialdirektør

Afdelingen udviklede sig kraftigt og var den største afdeling under Aarhus-området.

Det resulterede i, at bankens direktion i 1988 gjorde Hornslet til eget afdelingsområde. Fødselaren blev samtidig udnævnt til filialdirektør.

I forbindelse med Unibank-fusionen blev området dog igen nedlagt.

Medalje fra Dronningen

I 2001, efter 28 år i Hornslet-Filialen, søgte fødselaren job i kreditafdelingen i Randers, hvor han var indtil han valgte at gå på pension 30. juni. 2006 efter 44 år i banken.

I den forbindelse modtog han Dronningens Belønningsmedalje.

Han sluttede pudsigt nok sin karriere 200 meter fra det sted hvor han startede i 1962.

Fødselaren bor fortsat på Gyvelvænget 1 i Hornslet, der har været samlingspunkt for familien i mere end 45 år. Er gift med Mona. Har to børn og otte børnebørn.

Fødselsdagen fejres med nærmeste familie.