Vagn har løbet marathon i 106 lande
Vagn Kirkelund fra Aarhus har haft løbeskoene på i Grenaa - og mange andre byer i hele verden
GRENAA Det hele startede i 1999 hvor den nu 52-årige Vagn Kirkelund, Aarhus, løb sit første marathonløb, til det daværende Aarhus City Marathon. Dette løb startede de seneste års store interesse for løb, men der har heldigvis også været masser af tid til andre ting, selvfølgelig familien, med hustruen Bente og to nu voksne børn, men også til dans, musik, koncerter/kultur, arbejde, ture i naturen og de seneste år, vinterbadning.
Omkring 30 af de 106 lande Vagn har løbet i, har turene og løbet været arrangeret af rejsearrangøren Ziyad Rahim, ejer af Z Adventures. Flere steder er der aldrig tidligere afholdt marathonløb. Det kan være på et krydstogtsskib mens det sejler, med runder af 154 meter, som så giver 42,2 km løb. Andre løb på fantastiske tropeøer, eller på en flylandingsbane, verdens højeste ultraløb på landevej i Pakistan i 4800 meters højde eller et marathonløb i Turkmenistan, regnet for det næstmest lukkede land i verden efter Nordkorea.
Det er løbere fra hele verden, der deltager i disse løb. De har en klub, der hedder ”Marathon Globetrotters”, hvor Vagn Kirkelund er international ambassadør for den nordiske region. Løberne i denne klub og en lignende klub for ”landesamlere”, ”Country Club”, hvor Vagn også er medlem, har, uanset hudfarve og religion, samme tilgang til løb, gode oplevelser og til livet generelt som alle os andre, fortæller han.
Hele verden
De fleste har hørt om København, Berlin og London Marathon, men nævner man steder som Boston, Cuba, Rom, Chicago, Riga, New York, Skt Petersburg, Tokyo, Isle of Man, Prag, Torshavn, Kiev, Malta, Jersey, Belfast, Gibraltar, Auckland, Gambia, Egypten, San Juan, Vancouver, Tunis, Rio De Janiero, Dubai, Mumbai, Buenos Aires, Benin, Bangkok, Tashkent, San Marino, Togo, Paris, Wien og Australien, jamen der har Vagn også løbet, nogle af dem endda flere gange.
Er der nogle i løbemiljøet, der fatter interesse for et løb, jamen så spørger man da lige Vagn til råds for at få lidt oplysninger.
Vagn Kirkelund holder også af de mange mindre løb i Danmark, der findes vel 3-400 årlige marathonløb i Danmark, nogle med kun 5-8 deltagere, andre med 40-50 deltagere. De små løb giver ham noget helt andet, fortæller han, det de store løb har af intens atmosfære og oplevelse, kan ofte overgås af en intense følelse af frihed til de små løb med få deltagere. Flere gange har han også gennemført Grenaa City Marathon.
Aldrig alene afsted
Vagn Kirkelund blev den første danske løber til at gennemføre marathon i 100 forskellige lande, det skete i maj sidste år til et mindre løb i Bosnien Herzegovina, en stor milepæl at nå. I januar i år nåede han endnu en milepæl, nemlig da han løb marathon på Antarktis og dermed fik det syvende og sidste kontinent på sit imponerende løbecv.
Vagn rejser aldrig alene ud til løbene, som oftest med andre løbevenner, andre gange med Bente og børnene, da de var mindre.
"Det er vigtigt at have nogle at dele oplevelserne med andre," mener han, så aldrig alene.
Det med at planlægge rejser har Vagn Kirkelund sort bælte i. Når man planlægger en tur med ham, foregår det som regel sådan, at man bliver enige om, hvilket løb det skal være og hvornår, så går der kun 1-2 uger, så får man en mail med bookingnumre til fly og hotel og tidspunkter og eventuelle mellemlandinger, samt en besked om at overføre X antal kroner til ham på mobilepay. Alt har han fixet, ned til mindste detalje, også hvordan man kommer til hotellet fra lufthavnen, hvor langt der er til løbet mm, noget jeg selv har nydt godt af på fælles ture til Budapest og Bukarest.
Kun én enkelt gang har han fejlet, hvor han kom til at tilmelde sig selv og en anden løber til børneløbet til et lokalt løb i Kroatien. Det kostede nye flybilletter, for løbene var to forskellige dage. Man keder sig aldrig på turene med Vagn, der skal være tid til god mad, en god øl eller to og en masse gode grin og hygge. Vagn har løbet i så mange år, så sluttiderne ikke helt er så vigtige længere. Om det tager 4- 4½ time eller mere at gennemføre et marathon, er ikke så vigtigt længere, det er mere kammeratskabet og de fælles oplevelser, der er vigtig for ham. Men han har da flere løb på cv’et med tider under de magiske 3 timer.
Kontraster
Med til løbeoplevelserne hører naturligvis andre oplevelser, forskellige kulturer, ufattelig rigdom i Dubai, men kun for de få, til hjerteskærende fattigdom i Benin og Togo; oplevelser der gør indtryk, på hver deres måde. På et madmarked i Togo så man en 7-8 årig fattig dreng blive ramt af en bil, der kom ingen ambulance med sirener, ingen penge, ingen behandling til ham.
"Sådan noget gør indtryk," fortæller Vagn, og man bliver bekræftet i, hvor godt vi har det herhjemme.
Afrika er klart det sværeste kontinent at rejse i, manglende eller dårlig vedligeholdt infrastruktur, fattigdom og tingene tager generelt bare længere tid, men det er også det kontinent, hvor man bliver mødt af de gladeste mennesker. Hvorfor mon det? Vagn gætter selv på, at det er deres vej til at se ud over problemerne, dem er der rigeligt af, ved simpelthen at se det positive ved det meste. Med så mange problemer betyder tidspræcision nok slet ikke så meget, mener han. I Gambia kalder de selv tiden for GMT, Gambia Maybe Time.
Perlen over dem alle
Med 670 gennemførte marathonløb har Vagn Kirkelund naturligvis svært ved at svare på spørgsmålet, om hvilket der har været det bedste marathonløb og største oplevelse.
"Mange ting spiller ind," synes han, men han elsker flot natur, bjerge og blå himmel og mener, at løbet i januar i år på Antarktis må være perlen over dem alle, på grund af den meget imponerende natur og det fantastisk dyreliv, de løb rundt i. Men han skynder sig så at sige at det bedste ligeså godt kan være det næste marathonløb, stort eller lille, det ved man heldigvis ikke, smiler han.
Udover de mange marathonløb har Vagn Kirkelund også gennemført 54 ultraløb gennem årene, blandt andet 12 24-timersløb, det 155 kilometer lange Olympia Race, det 246 kilometer lange Spartathlon, begge Grækenland og fem gange er han blevet udtaget til det danske ultralandshold og repræsenteret Danmark til VM i 24-timersløb.
Også når det gælder ultraløb, løber han gerne de mindre løb og har således fire gange gennemført Grenaa 6-timersløb.
Med ialt 724 marathon og ultraløb er han dog langfra færdig med at løbe, rejse og opleve. De gode oplevelser står i kø derude og venter bare på vi selv omfavner dem. Et par løbesko og en rejsebillet åbner mange døre til hele verden, og en vigtig læring han har fået gennem årene er, at bag facaden er de mange forskellige mennesker og kulturer slet ikke så forskellige fra os andre, mener Vagn - og der er jo stadig over 100 lande tilbage at løbe i.