Fortsæt til indhold

Skole udvides og moderniseres for 22,5 millioner kroner

"Det er et stort projekt, som vil præge skolen og fritidsklubben positivt i fremtiden," siger rådmand

Samfund
Arkiv

Folkeskolen i Aarhus-forstaden Stavtrup, Højvangskolen, får et massivt løft, når skolen i den kommende tid bliver udvidet og moderniseret for i alt 22,5 millioner kroner.

Det skriver Aarhus Kommune i en pressemeddelelse.

En større kabale af stigende elevtal og behov for nye samt ombyggede faglokaler, etablering af fritidsklub under UngiAarhus på skolen og pædagogisk modernisering er mundet ud i en helhedsplan for skolen, som skal fremtidssikre skolen og fritidsklubben i de kommende år.

Thomas Medom (SF), rådmand for Børn og Unge, ser frem til at få håndværkerne i gang.

"Jeg glæder mig på børns, forældres og medarbejderes vegne over, at Højvangskolen nu får en gennemgribende udvidelse, ombygning og modernisering. Projektet håndterer en lang række udfordringer for skolen, blandt andet vil de fysiske rammer bedre kunne understøtte skolens pædagogiske ambitioner og samspillet med fritidsklubben. Det er et stort projekt, som vil præge skolen og fritidsklubben positivt i fremtiden," siger Thomas Medom.

Højvangskolen skal udbygges fra 29 til 34 undervisningslokaler. Med projektet vil der også være 14 SFO-lokaler, fritidsklubben for 4.-6. klasser under UngiAarhus etableres i forbindelse med mellemtrinnet, der etableres håndværk- og designlokale ved ombygning af sløjd og naturfag, håndarbejde ombygges til naturfagslokale til udskoling og der etableres et nyt natur- og teknologilokale til indskolingen.

Til indskolingen bygges en helt ny bygning, som blandt andet vil rumme et nyt velkomstområde og fælleslokale, men projektet vil samlet set også berøre både elever på mellemtrinnet, de ældste elever i udskolingen og medlemmerne af den lokale fritidsklub.

dp