Fortsæt til indhold

"Jeg føler mig magtesløs og uretfærdigt behandlet"

Direktøren for Illums Bolighus beklager situationen

Samfund
Arkiv

Den danske rapper Lord Siva, som er kendt for en række store hits, heriblandt sangen 'Paris', har sat ild i dele af internettet, efter han på Instagram og Facebook har fortalt om noget, han og en ven oplevede i Illums Bolighus i København.

"For to uger siden var jeg inde i Illums Bolighus sammen med en ven på Strøget for at finde nogle ting til mit badeværelse. Da vi går derind, begynder en security-vagt at gå efter os rundt i butikken, og min ven spørger, hvorfor han bliver ved med at gå efter os. Han siger ud af det blå, at vi skal gå ud. Jeg prøver at berolige situationen ved at sige, at det er cool, og at vi bare skal købe nogle ting, og så går vi igen, men security-vagten vil ikke have, at vi er i butikken mere, og vi bliver bedt om at gå." skriver rapperen og fortsætter:

"Jeg tænker ikke videre over det indtil i dag, hvor jeg tog derind igen og fik købt de ting, jeg skulle have. Security-vagten ser mig på vej ud af butikken og siger: "Hvad fanden laver du her. Du er ikke velkommen i denne butik mere". Jeg beder om at snakke med hans overordnede, så vi kan få løst denne misforståelse, og hans chef, Henrik Ypkendanz (chefen for Illums Bolighus), kommer ned og siger, at han har et dejligt personale, og at de gør deres arbejde rigtig godt. Føler mig totalt magtesløs og uretfærdigt behandlet. Hvad gør man i sådan en situation," slutter rapperen med det borgerlige navn Brian Siva.

Opslaget fra Brian Siva kommer i en tid, hvor debatten om racisme og forskelsbehandling raser i hele verden, og siden fortællingen har adskillige danskere - flere kendte - delt opslaget.

Også Illums Bolighus' sociale medier er blevet bestormet med anklager om racisme, men har endnu ikke valgt at svare folk på de sociale medier.

Til BT beklager chefen, som Lord Siva nævner i sit opslag, Henrik Ypkendanz, situationen. Han forklarer, at Illums Bolighus behandler alle ens, og at han tog en snak med rapperen den pågældende dag og beklagede.

"Jeg beklager, hvis de to ikke har været enige om tingene. Engang imellem kan de der vagter jo godt ende med at gå skævt af hinanden og andre. Det er en uheldig episode," siger han til BT.

dp