Nyt firma: Amanda fletter kunst, positivitet og taknemlighed sammen
AEArt laver kunsttryk, der udtrykker anerkendelse af egenskaber
Amanda Ericon Andersen fra Skanderborg står bag det nystartede firma AEArt, der laver kunsttryk, der udtrykker anerkendelse af personlige egenskaber og interesser samt værdsætte særlige begivenheder og relationer.
"Med plakaterne kan du give en betydningsfuld gave, som kan glæde og inspirere dine kære, eller dig selv, i dagligdagen," forklarer Amanda Ericon Andersen, der tegner og maler plakaterne som herefter trykkes papir, der er CO2 neutralt, Svanemærket og FSC mærket.
"Jeg vil gøre noget godt for andre mennesker og planeten, derfor støtter AEArt Klimatræ.dk., så for hver 20. solgte plakat, donerer AEArt et træ.
Amanda Ericon Andersen udtrykker sin kunst med en stilart, hun selv har opfundet og kalder braid-line art.
"Det er kunst, der fletter symbolik med positivitet, taknemlighed og styrket selvværd. Det er en enkel og simpel stil, der rummer meget dybde. Designet taler til fantasien og viser i sin enkelthed karakteristika og evnen til at identificere gennem simpelhed og abstrakthed. Braid-line art stilen bringer det spændende frem i symbolik ved at udtrykke noget og samtidig opfordre den enkelte til at påføre kunsten egen betydning. Det, at linjen fletter over og under sig selv, skaber dybde og giver 3D effekt. Det giver liv til stregen," forklarer hun.
Jeg kender fra egen erfaring, at det kan være svært at anerkende sig selv. Jeg ved også, hvor godt det kan føles, når jeg anerkender mine styrker
Amanda Ericon Andersen er i starten af 20’erne, født og opvokset i Skanderborg.
"Jeg har altid hygget mig med at være kreativ. Det har gennem tiden udviklet sig og jeg bruger i dag kreativiteten til at udtrykke mig selv med. Jeg kender fra egen erfaring, at det kan være svært at anerkende sig selv. Jeg ved også, hvor godt det kan føles, når jeg anerkender mine styrker. At tvivle på, om jeg er god nok, er en udfordring, jeg altid har kæmpet med," fortæller hun og fortsætter:
"Jeg har lært gennem tiden, at positive affirmationer gør det nemmere at tro på mig selv især, hvis Jeg tager anerkendelserne helt ind. Jeg håber for alle, at de kan blive bedre til at værdsætte sig selv og se sit værd ligesom jeg selv ønsker at blive bedre til det. Derfor har jeg lavet disse plakater. Jeg har selv valgt tre plakater, som jeg identificerer mig med og som styrker mig: Jeg er sansestærk, hvilket giver mig en særlig evne til at sanse indtryk, som jeg med mine følelser kan udtrykke gennem min kunst. Jeg er positiv og den energi og udstråling ønsker jeg at sprede til mine omgivelser. Jeg er passioneret, hvilket giver mig drivkraft til at gøre en forskel."
På søndag holder AEArt udstilling i Designmejeriet i Stilling fra kl. 14.30-17.30.