Salling aflyser populær juletradition
Salling aflyser i år traditionen med at invitere aarhusianerne til en fest, når julelysene på stormagasinets facade skal tændes
For mange aarhusianere er det nok starten på julen, når Salling tænder for facadens julelys. De seneste mange år har det fået flere tusinde aarhusianere til at troppe op foran stormagasinet i det centrale Aarhus, når Karin Salling med hjælp fra publikum har talt ned og tændt de mange lamper.
Men i år er lystændingsfesten aflyst. Det skriver TV2 Østjylland, der har været i kontakt med Birthe Wiberg, som er Head of Marketing i Salling.
"Vi er selvfølgelig meget kede af, at vi er blevet nødt til at aflyse den store nedtælling, som jo er blevet en tradition og en dejlig start på julen for os alle i Salling, men sikkerheden er altid det vigtigste," siger hun til mediet.
Det er på grund af coronapandemien, at traditionen i år er blevet aflyst i både Aarhus og Aalborg. Traditionen blev født tilbage i 2015, og siden er den blev gentaget år efter år efterfulgt af en mindre koncert. Men i år bliver det altså ikke til noget.
Til TV2 Østjylland fortæller Birthe Wiberg desuden, at man er i gang med at planlægge andre arrangementer, der skal erstatte årets lystændingsfest.
jwh