Dagens smittetal er tårnhøjt: Kåre Mølbak er bekymret
Der er det seneste døgn blevet registreret yderligere 630 smittede med coronavirus i Danmark. Det har direktør for Statens Serum Institut Kåre Mølbak netop oplyst på myndighedernes pressemøde om coronasituationen i landet.
"Det er et højt tal, og det er naturligvis bekymrende," sagde Kåre Mølbak, som også havde medbragt en opgørelse over smitteudviklingen i løbet af efterårsferiens uge 42.
Her blev samlet 3.189 personer testet positive, hvilket er en stigning på 19 procent i forhold til ugen før. Og dette skal ses i lyset af, at der blev testet langt færre i uge 42, hvor der blev testet 234.000 imod cirka 350.000 i andre uger.
Positivprocenten er derfor steget, og det vækker grund til bekymring.
"Det ser ud til, at vi generelt er på vej ind i en periode med højere sydom og smitte, og vi følger det meget, meget nøje, lød det fra Kåre Mølbak.
jn