Fortsæt til indhold

Go for Julemærkemarchen 2020

Starten ved Kulturperronen i Auning søndag 6. december spredes ud over en hel time

Samfund
John Pedersen

AUNING Det bliver på en helt ny rute og med nyt startsted, når Lions Club Gl. Estrup søndag 6. december inviterer til den lokale udgave af Julemærkemarchen.

Der bliver i¨år ingen fælles start men deltagerne kan drage ud på ruten over en time fra klokken 10 til 11.

"Det er for at undgå at samle for mange mennesker på et sted i disse corona-tider", fortæller Jens Peter Andersen, der sammen med Keld Harbo, står for den praktiske afvikling.

Femte gang

Det er femte gang "løverne" er på banen med denne begivenhed, der på landsplan er årgang 44.

Start og mål bliver i år ved Kulturperronen i Auning og herfra går det så ud forbi Auning Kær og gennem Auning Skov for at ende i Pindstrup. Og så er det ellers retur tilbage til Kulturperronen.

I år er der ingen servering af mad eller drikkevarer, igen på grund af corona-restriktionerne.

Til Pindstrup og retur

Det er en helt ny rute. hvor Banestien ikke benyttes særlig meget.

"Den er lidt kedelig at gå på, så vi krydser lidt rundt i zig-zag, så der bliver både lidt markvanding og ditto skovtursstemning", forklarer Jens Peter Andersen, der har været den lokale tovholder fra starten af.

Nu er hans med-løve Keld Harbo med på Julemærkemarch-holdet.

Der er gode fast veje på hele turen - ruterne på fem og 10 kilometer - som man frit kan vælge imellem.

"Man kan sagtens gå turen med en barnevogn", understreger Keld Harbo.

Forhånds-tilmelding

Ved målet får alle et diplom som bevis på, at de har deltaget i Julemærkemarchen 2021, hvorfra overskuddet som altid går til julemærkehjemmene.

Lions Club-folkene anbefaler, at man tilmelder sig på forhånd online på www.julemaerkemarchen.dk.

Det vil lette arbejdet for arrangørerne og gøre det nemmere at få afviklet starten og spredes ud over den fulde time fra klokken 10 til 11.

Naturligvis kan man også tilmelde sig på startstedet.

Også for cykelpiloter

Lions Club Gl. Estrup giver også mulighed for at en ny gruppe kan deltage.

Det er de lokale cykel-piloter, der kører rundt på ture i lokalområdet med ældre beboeren, der har lyst til og brug for at komme ud og opleve lidt andet.

I denne tid, hvor næsten alt er corona-nedlukket, kan cykelpiloterne tage deres passager med på en anderledes "julemærkemarch" på hjul og blive noteret som deltager i Julemærkemarchen 2021.

Højst 10 sammen

Først 1. november har man vished for, hvordan Julemærkemarchens organisation vil melde endeligt ud om afviklingen.

Den øjeblikkelige plan er, inspireret af erfaringer fra sommerens Julemærkemarch på Bakken.

Her havde man valgt fællesstarten fra, så folk løbende over nogen tid blev sendt ud på ruten.

På samme vis søndag 6. december, hvor der må gå højst 10 personer sammen ude på ruten.

Og så er der adskilt ind- og udgang på Kulturperronen som start- og målsted.