Fortsæt til indhold

M8 - stærke netværk mellem nye og gamle virksomheder

En skøn blanding af erhvervsprofiler i M8

Samfund
Anette Bonde

erhverv Erhvervsdelen på Maltfabrikken i Ebeltoft, M8,er kommet fra start med et ry som unge iværksættere. Det lyder i de flestes ører som start-upp'ere uden nogen særlig erfaring. Det er imidlertid slet ikke korrekt.

"Kongstanken er, at her både skal være veletablerede virksomheder og iværksættere, der sammen kan tilbyde ydelser. Det er også det, der er kendetegnende for M8 i dag. Her er både mange ældre virksomheder med en fast kundebase og nogle helt nystartede iværksættere," forklarer Barnaby S. Pedersen og Kasper Laigaard, der begge har valgt at være en del af M8 med deres respektive virksomhed.

Barnaby S. Pedersen er kreativ direktør på Kort og Dokumentar Filmskolen ved det danske Filmstudie i Lyngby og driver sideløbende eget produktionsbureau, Swann Pro Motion. Kasper Laigaard, har siden 2014 været selvstændig med Kasper Laigaard Studio, der designer digitale løsninger og produkter for virksomheder i hele verden, fra danske LEGO til amerikanske ESPN.

M8 byder på særdeles kreative omgivelser. Foto: Katrine Thornberg

Kasper Laigaard Studio har i øvrigt netop vundet fire priser til årets Webby Awards, en award for virksomheder i hele verden. Han vandt for sin website for ESPN Body Issue, der hylder kroppens forskellighed for de største atleter i verden

Arbejdsfællesskab

I alt har 22 virksomheder til huse i M8 i de smukke og historiske rammer på 1. sal i Maltfabrikkens hovedbygning. Her er 27 faste kontorpladser, 8-10 såkaldte flyverpladser, et fællesområde med tekøkken samt to mødelokaler, det hele fordelt over 270 kvadratmeter.

En af arbejdsstationerne. Fotos: Katrine Thornberg

I praksis fungerer M8 både som et kontorfællesskab med individuelle arbejdspladser, samtidig med at det også er et arbejdsfællesskab, hvor virksomhedernes ydelser kan flettes sammen i et større tilbud.

"Vi kan stille et hold, der også vil kunne hjælpe lokale virksomheder. Nærmest som et ta' selv-bord," forklarer Kasper Laigaard.

Her er en bred palet af virksomheder: grafisk design, markedsføring, branding, digitale løsninger, pressemeddelelser, journalistik, visuel kommunikation, foredrag og kurser inden for konflikthåndtering og voldsforebyggelse, film, motion graphics, projektledelse, online services til koncertbranchen, oversætter, tekstforfatter, digitalisering af virksomheder og brobygning fra ide til levende billeder.

"Vi kan låne hinandens ressourcer. Det er blot at henvende sig til M8 og spørge, om der er nogle virksomheder, der kan løse den opgave, der skal løses. Det kan også sagtens ske i samarbejde med andre lokale virksomheder."

Sparring og netværk

Flere af virksomhederne i M8 er enkeltpersoners-virksomheder. Mange af dem drives af tilflyttere til Ebeltoft og Syddjurs, og endnu er kun få lokale med. De to sidst tilkomne er flyttet fra København til Ebeltoft. Også derfor betyder arbejdsfællesskabet meget.

"Det er vigtigt at have andre omkring sig til en snak, sparre om ideer, få feedback, måske opbygge venskaber og i hvert fald have en del kollegasnak. Her har vi hele paletten," smiler Barnaby S. Pedersen.

"Ja, det kan være ensomt at være selvstændig med en enkeltmandsvirksomhed. Her i M8 får vi et enormt bredt netværk," supplerer Kasper Laigaard.

Netværket er allerede godt i gang med at vokse, også uden for M8 og ud i lokalområdet. Et samarbejde mellem biblioteket, M8 og Maltfabrikken udmøntes i et offentligt foredrag, og snart gennemføres et skræddersyet forløb for en af landets største tv-kanaler i et samarbejde mellem Kort & Dokumentarskolen, Filmhøjskolen og Maltfabrikken.