Maria Black: Smykkefirma åbner butik i Aarhus
Smykkefirma har længe ønsket butik i Aarhus
Det danske smykkefirma Maria Black åbner torsdag 12. november en butik på Store Torv i Aarhus. Den dansk-irske designer Maria Black etablerede smykkefirmaet i 2010 og har i alt fem butikker i København, Oslo, London, München og nu altså Aarhus.
"Som en virksomhed funderet i Skandinavien har Aarhus længe været øverst på vores ønskeliste. Aarhus er en dejlig by med et spændende marked, som passer rigtig godt til os. Vi har talt med andre detailhandlere i byen for at finde den helt rigtige adresse, og i den proces forelskede vi os i Store Torv. I mine øjne er Store Torv essensen af Aarhus. Det er en meget flot plads med forskelligartede bygninger, og det er de helt rigtige rammer til vores koncept," siger Michael O. Vinding, Head of Retail i Maria Black, i en pressemeddelelse.
Miljøvenlig indflytning
Maria Black oplyser, at smykkefirmaet generelt arbejder efter et bæredygtighedsprincip og bruger mange genanvendelige materialer i smykkeproduktionen. Det er et princip, der også har været vigtigt i forbindelse med indflytningen i den nye butik.
"I alt, hvad vi gør, er det vigtigt for os at minimere vores CO₂-aftryk på kloden. Derfor arbejder vi med en bæredygtighedsstrategi hele vejen rundt i forretningen. En miljøvenlig indflytning er altså også afgørende for os i forhold til den nye butik i Aarhus. VI har genanvendt materialer fra den tidligere butik på adressen, og så har vi indkøbt inventar fra Kvadrat, der laver møbler i 100 procent genanvendeligt materiale," siger Michael O. Vinding.
Frank Heskjær fra EDC Erhverv har stået for udlejningen af lokalerne på Store Torv, hvor Maria Black bliver nabo til blandt andre Shaping New Tomorrow, Royal Copenhagen, Tiger of Sweden, B&O og STØY.
"Butikslejemålet har en bred facade og store udstillingsvinduer, der giver en rigtig god synlighed. Lejemålet er velindrettet som et stort, regulært og højloftet salgslokale, som fremstår lyst og indbydende. At Maria Black nu flytter ind i det lækre lejemål, er et af mange eksempler på, at der trods coronakrisen er godt gang i detailmarkedet her i Aarhus," siger Frank Heskjær.
jr