Bliver julemanden misbrugt?
Niels Østergaard fra Søften er klar med sin 13. digtsamling på tre år
Søften 'Santas extraordinary flight' er titlen på Søften-digteren Niels Østergaards nye digtsamling. Det er den særdeles produktives digters 13. digtsamling siden 2017 - og det er den femte på engelsk.
"Den omhandler dette med, at selv en Sants Claus kan føle sig lidt rigelig brugt - eller måske nærmere misbrugt - og hvad det så kan munde ud i. Jeg synes i hvert fald selv, at Santa er blevet misbrugt gennem årtier, og vel også snart et århundrede, og det er måske ikke helt fair, at man bare forbigår det i stilhed," skriver digteren med en tilføjet smiley i en mail til redaktionen.
"Det filosoferede jeg noget over for nu to år siden, hvor jeg skrev digtsamlingen, men det er først nu, at jeg har taget mig sammen til at få den udgivet," fortsætter han.
Digtsamlingen kan købes hos boghandlere til 25 kroner.
csj