Fortsæt til indhold

VW Arteon skyder ryg

Den strømlinede VW Arteon får et facelift og får nu selskab af en mere rummelig Shooting Brake-model

Samfund
Jens Overgaard

nyhed Individualisme tæller. Også i bilernes verden, hvor de fleste producenter har blødt afrundede fastback-modeller i programmet og flere også byder på de mere rummelige, men vindglatte Shooting Brake modeller.

Nu udvider Volkswagen også programmet til at omfatte to af den slags modeller. Vi taler om Arteon, som er den mere eksklusive variant af Passat, hvor modellen får selskab af en Shooting Brake.

Den mere rummelige Arteon Shooting Brake har plads til 565 liter i bagagerummet. Det er væsentligt mindre end i en Passat. Foto: VW

Det sker i forbindelse med et facelift af Arteon, hvor modellen fra 2017, bl.a. nu har fuldt digitalt cockpit med trådløst Apple Carplay/Android Auto som standard.

Shooting Brake modellen har plads til 565 liter i bagagerummet. Det er kun få liter mere end fastback-modellen og langt mindre end Passat Variant, som byder på 650 liter. Det er dog heller ikke pladsen, som det handler om i de modeller, hvor der er lagt vægt på elegance.

Plug-in hybrid på vej

Arteon-modellerne kommer naturligvis som plug-in hybrid. Det sker med mærkets eHybrid, der omfatter en 1,4 liters benzinmotor, som yder 156 hk samt en elmotor på 85 kW (115 hk), som har en systemydelse på 218 hk, og vi kender fra flere andre af VW-koncernens plug-in hybrider. Rækkevidden på ren el her er ikke oplyst, men den ligger som regel omkring et halvt hundrede km.

Topmodellen Arteon R byder på en 2,0 liters TSI-motor med 320 hk, firehjulstræk og et nyt ”Selective wheel torque control”-system, som kan fordele kræfterne ned til hvert individuelle hjul.

Alle Arteon har digitalt cockpit og kan fås med nye sikkerhedssystemer, der bl.a. omfatter et kamera, som kan se 170 grader om hjørner. Foto: VW

Følger til efteråret

Motorprogrammet omfatter i alt seks kendte motorer fra Volkswagens hylder, hvor den mindste benzinmotor har190 hk og den dieselprogrammet starter ved 150 hk.

Faceliftet omfatter også en række andre opdateringer. På sikkerhedsfronten er der nu en kø-assistent, der virker fra 0 til 210 km/t, mens en ny type kamera kan se 170 grader om hjørner. Nyt er også aktivt LED-kurvelys, som f.eks. oplyser et sving, før føreren kommer ind i det.

Den danske VW-importør har endnu ikke priser på modellerne. Shooting Brake kommer til oktober, mens eHybrid og R-varianter følger til årsskiftet.